Rozpoczynamy głosowanie

Na taką okazję mieszkańcy Mazowsza czekali od dawna. Po raz pierwszy w województwie uruchomiono bowiem program budżetu obywatelskiego, w którym to sami mieszkańcy zdecydują na co chcą przeznaczyć 25 mln zł. Internetowe głosowanie właśnie się rozpoczęło.

Województwo mazowieckie jest jednym z pierwszych, które zdecydowało się na wprowadzenie budżetu obywatelskiego. Mieszkańcy od marca do czerwca mogli zgłaszać swoje projekty, które obejmowały inwestycje i akcje społeczne o charakterze ogólno wojewódzkim i regionalnym. Mimo trudnej sytuacji związanej z ogłoszeniem epidemii koronawirusa mieszkańcy nie zawiedli i wykazali się inicjatywą na rzecz lokalnej społeczności. Łącznie do BOM zgłoszono 231 projektów, z czego aż 109 przeszło pozytywną weryfikację i teraz zostało poddane pod głosowanie.  Również w podregionie warszawskim zachodnim pojawiło się 24 projektów, a połowa z nich ma teraz szansę na realizację.

Jednym z nich jest poprawa bezpieczeństwa na przejściach dla pieszych w gminie Grodzisk Maz. Projekt polega na doświetleniu 20 najbardziej niebezpiecznych i najczęściej uczęszczanych przejść, gdzie pojawić się mają lampy z oprawami LED oraz aktywne czujniki ruchu. 12 z nich dotyczy przejść wzdłuż drogi nr 579 - na łuku drogi w Natolinie, przy skrzyżowaniu w Chrzanowie Dużym oraz na skrzyżowaniach ulic Traugutta z Transportową, Okulickiego z Armii Krajowej i Kopernika, Chełmońskiego z Malczewskiego i Kossaka, Radziejowickiej z Niedźwiedzią, Okopową i Pawią, a także na ulicy Radziejowickiej  przy sklepie i na granicy Janowa i Mościsk. Pozostałe przejścia znajdują się wzdłuż drogi nr 719 - na skrzyżowaniach ulic Żyrardowskiej z Grabską i Wólczyńską, Sienkiewicza z Kilińskiego i Batorego oraz Królewskiej z Grabową, Radiową, Książęcą i Konopnickiej. Szacowany koszt projektu to 600 tys zł. O takie przejście mogą się starać także mieszkańcy Podkowy Leśnej, która projekt ogólnowojewódzki chce realizować z gminą Łosice. Na terenie miasta z powiatu grodziskiego aktywne przejście, czyli posiadające czujniki ruchu i znak z lampą ostrzegawczą, powstać miałoby przy Muzeum.

Drugim projektem z naszego regionu jest zagospodarowanie terenu wokół ronda Kozielewskiego w Brwinowie, które do użytku oddane zostało pod koniec zeszłego roku. Zadanie polegać ma nie tylko na posadzeniu nowych roślin w postaci krzewów, bylin i drzew o charakterze atrakcyjnym o każdej porze roku ze względu na kolory i kształty, ale także na montażu rzeźby plenerowej przedstawiającej  Kozielewskiego jako młodego harcerza siedzącego na kłodzie przed ogniskiem i krzyży harcerskich, do których prowadzić będzie alejka. Wszystko to ma wkomponować się w krajobraz i estetykę miasta ogrodu, a przy okazji będzie oficjalnym zakończeniem prac na tym terenie. Projekt o wartości  350 447 zł upamiętnić ma także brwinowskiego mieszkańca, współtwórcy polskiego harcerstwa i słów hymnu „Wszystko, co nasze”.

Na uwagę zasługują także projekty ogólno wojewódzkie, które przyczynią się do poprawy jakości życia wszystkich mieszkańców. 198 tys. zł to koszt projektu polegającego na zwiększeniu środków finansowych na program leczenia niepłodności metodą In-vitro. Taka sama kwota może zostać przeznaczona na pomiary promieniotwórczego radonu w przedszkolach. Radon jest gazem występującym w powietrzu, ale jego nadmiar może przyczynić się do powstania nowotworu układu oddechowego. Inwestycja jest więc ważna ze względu na ochronę dzieci, najbardziej wrażliwych na oddziaływanie promieniowania.

Ciekawy jest również projekt dotyczący spotkań z ekonomistami i ludźmi sukcesu w miastach, gdzie nabycie takiego doświadczenia jest nieosiągalne. W celu wyrównania szans edukacyjnych w tym zakresie, eksperci prowadziliby cykl wykładów dla młodzieży i dorosłych w Delegaturach Urzędu Marszałkowskiego. Przypomnijmy, że najbliższe takie miejsce znajduje się w Żyrardowie. Niektóre projekty dotyczą także pomagania najbardziej potrzebującym i jednym z nich jest akcja charytatywna „Zakręcone serce”, która polegać ma na zbieraniu plastikowych nakrętek. Dzięki głosowaniu mieszkańców, za 203 tys. zł mogłyby powstać pojemniki w kształcie serca, umieszczone przy wejściu do budynków ogólnodostępnych, np. przy siedzibach instytucji publicznych, do których mieszkańcy mogliby wrzucać zbędne nakrętki, a dochód z ich recyklingu przekazany  zostałby wybranej osobie potrzebującej lub fundacji czy stowarzyszeniu.

Na wybrane projekty głosować można do 16 listopada, a każdy z mieszkańców oddać może 2 głosy – na projekt ogólno wojewódzki i podregionalny, ale nie koniecznie na ten z regionu, w którym się mieszka. Aby to zrobić należy zarejestrować się w systemie na stronie bom.mazovia.pl i tam po wybraniu dwóch projektów, wpisać swoje imię, nazwisko i miejsce zamieszkania (gmina i powiat). Głos zweryfikowany będzie poprzez kod wysłany na podany numer telefonu. Osobom nie posiadającym telefonu komórkowego Urząd zapewnia możliwość oddania głosu w punktach informacyjnych w siedzibie Urzędu i w delegaturach, z zachowaniem ograniczeń wynikających ze stanu epidemii. Osoby, które zechcą skorzystać z tej możliwości, proszone są jednak o wcześniejsze telefoniczne umówienie się.

Które z projektów zostaną zrealizowane w przyszłym roku? Tego dowiemy się najpóźniej 30 listopada. Wszystkie informacje dotyczące BOM dostępne są na stronie internetowej bom.mazovia.pl, a także na profilu na Facebooku @budzetobywatelskiMazowsza .

 

Polub nas na Facebook