Mazowsze realizuje obecnie jeden z największych projektów unijnych. Zaangażowanych zostało już 195 mln zł z puli 255 mln zł. Dzięki tym środkom Samorząd Województwa Mazowieckiego zakupił już ponad 17,4 mln środków ochrony osobistej i ponad 39 tys. sprzętu i wyposażenia. Cel jest jeden – zabezpieczenie personelu medycznego i pacjentów w walce z COVID-19. Właśnie ruszają kolejne zakupy środków ochrony osobistej.

- Od początku pandemii wspieraliśmy mazowieckie szpitale kupując specjalistyczny sprzęt i aparaturę medyczną - podkreśla marszałek Adam Struzik. – Zakupiliśmy także testy, aby personel medyczny mógł uzyskać szybką diagnostykę. Cały czas monitorujemy sytuację i przekazujemy nasze wsparcie tam, gdzie jest ono najbardziej potrzebne. Do tej pory zaangażowaliśmy już ponad 195 mln zł – dodaje.

255 mln zł na walkę z COVID-19
Samorząd Mazowsza jako pierwszy polski region zdecydował się na uruchomienie środków unijnych na walkę z COVID-19. W projekcie bierze udział 75 partnerów z całego województwa. Są wśród nich zarówno szpitale wojewódzkie, miejskie, akademickie, jak i powiatowe. Niezbędny sprzęt i środki ochrony osobistej trafiły także do stacji pogotowia ratunkowego.

Ponad 17,4 mln środków ochrony osobistej
Do tej pory władze Mazowsza zakupiły ponad 17,4 mln środków ochrony osobistej. Jak zauważa członek zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc to niezbędne wsparcie, dzięki któremu zarówno personel medyczny, jak i pacjenci powinni czuć się bezpieczni. – Zapewnienie środków ochrony osobistej było priorytetem. Wiele placówek borykało się z ich brakiem, a bez tego personel medyczny nie mógłby udzielać pomocy pacjentom. To wciąż towar deficytowy. A przecież każdego dnia szpitale wykorzystują go w ogromnych ilościach. Dlatego monitorujemy sytuację i na bieżąco reagujemy na zgłaszane przez placówki zapotrzebowanie – dodaje.

Wśród dotychczas zakupionych środków ochrony osobistej znalazło się: 12,3 mln rękawiczek, ponad 4 mln maseczek (FFP2 i KN95, FFP3, chirurgiczne/medyczne), blisko 277 tys. litrów płynu do dezynfekcji rąk i powierzchni, ponad 207 tys. kombinezonów, ponad 209 tys. ochraniaczy na buty, ponad 216 tys. fartuchów ponad 47,5 tys. przyłbic i blisko 33 tys. gogli.

Ponad 39,6 tys. sztuk wyposażenia i specjalistycznego sprzętu
Dzięki wsparciu samorządu Mazowsza do placówek medycznych trafiło również niezbędne wyposażenie i sprzęt medyczny w tym m.in. kardiomonitory z dodatkowym wyposażeniem i funkcjami, łóżka do intensywnego nadzoru/intensywnej terapii z materacem i szafką przyłóżkową, wideolaryngoskopy z wyposażeniem, nebulizatory/inhalatory, bronchofiberoskopy i bronchoskopy z oprzyrządowaniem, respiratory, pompy infuzyjne, a także aparaty EKG, aparaty EKMO, chłodnie farmaceutyczne, defibrylatory, aparaty do wentylacji wysokoprzepływowej, aparaty USG, tomografy komputerowe, urządzenia do kompresji klatki piersiowej, pulsoksymetry, urządzenia do dodekontaminacji/zamgławiania/ozonowania powietrza, aparaty do mierzenia ciśnienia, butle tlenowe czy stetoskopy i termometry. W 20 placówkach zainstalowane zostały systemy do pomiaru temperatury i wilgoci.

Jak zauważa dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zakaźnego w Warszawie Agnieszka Kujawska-Misiąg wsparcie udzielone przez samorząd województwa jest ogromne – Nasze potrzeby są systematycznie realizowane. Dotyczy to nie tylko środków ochrony osobistej, ale także odnowienia sprzętu, który jest niezbędny do udzielania pomocy pacjentom z COVID. Mam tu na myśli urządzenia do oczyszczania powietrza w obecności pacjentów, a także sprzęt skomplikowany typu aparaty diagnostyczne, wyposażenie pracowni czy oddziałów.

Polub nas na Facebook