W ostatnich tygodniach wszystkie nowo wybrane samorządy rozpoczęły prace. Poznaliśmy nowe władze rad powiatów oraz układ sił w radach gmin. Niestety, do dziś nie znamy najważniejszej osoby w samorządzie – marszałka województwa. Kiedy go poznamy?

Nie było zaskoczenia przy wyborze władz powiatu grodziskiego. Przewodniczącym pozostał Sławomir Kamińskim, a Starostą Marek Wieżbicki. Członkami zarządu powiatu zostali: Krzysztof Filipiak, Agnieszka Gryzik, Michał Śliwiński. Wiceprzewodniczącymi Rady powiatu zostali Paweł Pieniążek i Piotr Wiaderny.

Zaskoczenia nie było też w przypadku powiatu pruszkowskiego. Tak jak podawaliśmy tuż po wyborach, Koalicja Obywatelska ma tam samodzielną, znaczną większość. Na stanowisko Starosty, wybrany został Adrian Ejssymont, wicestarostą zaś został Leszek Zarzycki. Na członków Zarządu wybrano Małgorzatę Chmielewską, Patryka Grabowskiego i Michała Pihowicza. Przewodniczącym Rady Powiatu został Rafał Siekierski, wiceprzewodniczącymi zaś Karolina Gawkowska i Paweł Siekierko.

Największe zmiany zaszły we władzach powiatu żyrardowskiego, gdzie po opisywanym przez nas zamieszaniem z budżetem nastąpiła całkowita zmiana władz. Przewodniczącą Rady powiatu żyrardowskiego została Beata Rusinowska, a Andrzej Wilk – Starostą. W Zarządzie powiatu zasiedli także Ewa Springer-Kakiet, Michał Staniak, Beata Sznajder i Błażej Zawadzki. Wiceprzewodniczącymi Rady zostali Genowefa Milczarek i Krzysztof Skrobisz.

Niestety, do dziś nie poznaliśmy władz kilku ważnych województw, w tym województwa mazowieckiego. Pod koniec maja Sejmik województwa mazowieckiego nie wybrał składu Zarządu województwa już po raz trzeci. Radni odroczyli obrady do 10 czerwca. Przełożeniem głosowania zakończyły się także dwie pierwsze sesje – 7 i 14 maja. Zgodnie z przepisami, na wybór marszałka i jego zastępców sejmik ma czas do 3 miesięcy od dnia ogłoszenia wyników wyborów. Te podano 9 kwietnia, co oznacza, że termin upłynie 9 lipca. Co się stanie, jeśli radni nie wybiorą marszałka? Jeżeli zarząd nie zostanie wybrany do 9 lipca, wtedy konieczne będą ponowne wybory do Sejmiku województwa mazowieckiego.

Polub nas na Facebook


To może Cię zainteresować: