We wtorek zawyją syreny na Mazowszu

We wtorek 6 czerwca między godziną 9.00 a 13.00 na terenie całego województwa mazowieckiego uruchomione zostaną syreny alarmowe. Będzie to trening systemu wykrywania i alarmowania towarzyszący ćwiczeniu RENEGADE – SAREX 17/I.

W dniach 06 – 10 czerwca 2017r. Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych przeprowadzi ćwiczenie „RENEGADE - SAREX 17/I. Zgodnie z Zarządzeniem Wojewody Mazowieckiego podczas ćwiczenia, w dniu 06 czerwca 2017r. na terenie miast województwa mazowieckiego zostanie przeprowadzony wojewódzki trening Systemu Wykrywanie i Alarmowania z głośnym uruchomieniem syren alarmowych w celu sprawdzenia sprawności elementów systemu.

Podczas ćwiczenia w ramach treningu będzie uruchomiony trzyminutowy modulowany dźwięk syren sygnalizujący ogłoszenie alarmu. Odwołanie alarmu nastąpi poprzez trzyminutowy ciągły dźwięk syren. Włączenie syren alarmowych jest elementem ćwiczenia na wypadek powiadamiania o zagrożeniu.

Zadanie ostrzegania i alarmowania ludności jest wykonywane przez każdego szefa obrony cywilnej na administrowanym przez niego terenie. Na szczeblu wojewódzkim jest nim wojewoda, w powiecie starosta, w mieście prezydent lub burmistrz, natomiast w gminie wójt. Syreny alarmowe są częścią systemu wykrywania i alarmowania, powinny być włączane w sytuacjach rzeczywistego zagrożenia. Ostatni trening systemu został przeprowadzony 1 sierpnia 2016 r.

Polub nas na Facebook