To już oficjalne. Wiskitki w powiecie żyrardowskim otrzymały z rąk Premiera akt nadania statusu miasta, który obowiązuje od 1 stycznia. Co ważne, jest to uhonorowanie ważnej dla miejscowości rocznicy.

Prace nad otrzymaniem, a w zasadzie nad przywróceniem praw miejskich trwały już od kilku miesięcy. Był to nadrzędny cel Burmistrza Rafała Mitury, który w ten sposób chciał uczcić 800-lecie powstania miejscowości. Wiskitki mają bowiem bogatą historię, w trakcie której dwukrotnie zyskiwały i traciły status miasta. Pierwszy raz wzmianka na ich temat pochodzi z 1221 r., kiedy na tych terenach przebywał książę mazowiecki Konrad. Prawa miejskie po raz pierwszy otrzymały w 1349 r., które utraciły 200 lat później, by ponownie je uzyskać w 1595 r. Ostatni raz miastem były w 1869 r. – w roku, w którym odebrano Wiskitkom prawa miejskie przez władze carskie za zaangażowanie mieszkańców w powstaniu styczniowym.

Przez te 150 lat Gmina pozostawała w cieniu prężnie rozwijającego się miasta Żyrardów. Nie oznacza to, że nie zaszły tu zmiany, które doprowadziły do tej historycznej chwili. Wiskitki są miastem nie tylko przez wzgląd historyczny, ale także dzięki rozwojowi, jakiemu poddała się miejscowość, zwłaszcza w ostatnich latach. Przede wszystkim zmieniło się znaczenie gminy, dawniej w większości rolniczej, teraz w ponad 60% mieszkańcy utrzymują się z działalności pozarolniczej. Wskazuje na to także układ urbanistyczny –centrum miasta stanowi zespół dawnego rynku i kościoła, a wokół powstaje już gęsta sieć zabudowań. Na plus opowiedziało się również położenie Wiskitek, które nabierają znaczenia dzięki dobrej dostępności komunikacyjnej. Najważniejszy jest tu „węzeł Wiskitki” umożliwiający wjazd i zjazd z autostrady A2 oraz obwodnica DK50 na trasie Grójec-Sochaczew. Miejscowość posiada również dobrze rozbudowaną sieć wodociągów i kanalizacji sanitarnej. To oczywiście nie koniec planów inwestycyjnych miasta. Dopiero teraz Urząd Miasta i Gminy liczy na pełen rozkwit, bo otwierają się możliwości pozyskiwania dodatkowych pieniędzy z  różnych źródeł. Już teraz miejscowość budzi zainteresowanie potencjalnych inwestorów, a w przyszłości szansę na rozwój przynieść ma także budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego.

Ten rok dla Wiskitek będzie zatem rokiem wyzwań i ciężkiej pracy, ale także zasłużonego świętowania. Już w Sylwestra Urząd planował huczne obchody. To jednak nie udało się ze względu na obostrzenia związane ze stanem epidemii. Burmistrz zapowiada , że już na przełomie sierpnia i września mieszkańcy będą mogli narobić zaległości. Wtedy odbędą się główne uroczystości w postaci koncertów, dożynek i części historycznej.

1 stycznia prawa miejskie otrzymało łącznie 10 miejscowości, w tym 3 na Mazowszu. Oprócz Wiskitek są to także Sochocin i Solec nad Wisłą.

Polub nas na Facebook