Stowarzyszenie „Za Pruszków!” jest już coraz bliżej zakończenia starań o budowę kładki pieszo-rowerowej wzdłuż torów WKD na granicy Michałowic i Brwinowa. Wszystko wskazuje na to, że już niebawem mieszkańcy powiatu pruszkowskiego będą mogli bez obaw o swoje bezpieczeństwo przeprawić się przez Zimną Wodę.

Jak poinformowało Stowarzyszenie, udało się wykonać kolejny ważny krok w stronę budowy kładki pieszo-rowerowej, która biec ma wzdłuż torów WKD przez Zimną Wodę. Wójt Michałowic Małgorzata Pachecka wydała pod koniec stycznia decyzję o lokalizacji inwestycji celu publicznego, polegającej na budowie mostku pieszo-rowerowego na rzece Zimna Woda, na działce w obrębie geodezyjnym Granica w Gminie Michałowice oraz na działkach w obrębie geodezyjnym Kanie w Gminie Brwinów. – To ważny krok w procedurze formalnej, której zwieńczeniem będzie przeprawa przez rzekę – czytamy na facebooku Stowarzyszenia. – Nieskromnie można powiedzieć, że nikt nigdy nie był tak blisko wybudowania tej przeprawy, jak Stowarzyszenie Za Pruszków! To trzeba przyznać Stowarzyszeniu. Gdy dwa lata temu prezes „Za Pruszków!” Arek Gębicz poinformował o zaangażowaniu się w realizację tej ważnej społecznie inicjatywy, mało kto wierzył, że to się w ogóle uda. Przejście przez rzeczkę jest w tej chwili niebezpieczne, bo aby przedostać się na drugą stronę, trzeba wspiąć się na mostek kolejowy, który nie jest przystosowany do ruchu pieszego, a tym bardziej dla rowerzystów, którzy chętnie wybierają tę trasę. Mieszkańcy korzystają jednak z takiego sposobu przeprawy, zwłaszcza w ciepłe dni wolne, gdy wybierają się na rodzinne spacery, a także na co dzień, by udać się do pracy. Nie jest to wygodne, bezpieczne ani legalne. Dodatkowym utrudnieniem jest ograniczony dostęp do trasy dla osób, które nie czują się na siłach np. do pchania roweru pod górkę, wózka czy dla osób starszych. Stowarzyszenie „Za Pruszków!” wyszło więc z pomysłem, aby tu zbudować drewniany mostek przy zachowaniu wszelkich procedur i formalności, co do tej pory wydawało się niemożliwe.

O sprawie pisaliśmy już w ubiegłym roku, gdy Stowarzyszenie „Za Pruszków!” prowadziło zbiórkę, by przygotować dokumentację projektową wraz z niezbędnymi uzgodnieniami pod budowę kładki. Udało się wtedy zebrać wymaganą kwotę, a do końca zeszłego roku również przygotować opracowania geodezyjne i hydrologiczne oraz wstępny projekt zadania. Wcześniej pozyskano również przychylne deklaracje współpracy od władz samorządowych – Województwa Mazowieckiego, Wójta Gminy Michałowice i Burmistrza Brwinowa. Po wydaniu decyzji o lokalizacji inwestycji przez Wójt Małgorzatę Pachecką pozostało pozyskanie uzgodnienia z WKD, sporządzenie projektu budowlanego i wystąpienie o pozwolenie na budowę.

Jest też szansa na zebranie środków na samą budowę przeprawy. Budowa mostku jest jednym z projektów zgłoszonych przez „Za Pruszków!” do tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego Województwa Mazowieckiego. Tak więc tylko od Państwa determinacji i głosowania zależy, czy znajdą się środki na tę inwestycję.

Polub nas na Facebook


To może Cię zainteresować: