Swoje 50-te urodziny OSP MIFAM Milanówek obchodziła w dniu 19 czerwca 2011. Obchody  miały bardzo uroczysty charakter. Wzięły w nich udział delegacje 13-tu okolicznych jednostek ochotniczych i zawodowych straży pożarnych wraz ze sztandarami. Oprawę muzyczną zapewniła strażacka orkiestra dęta z Kask wraz z solistką.

Uroczystość rozpoczęła msza święta w kościele Matki Bożej Bolesnej na Grudowie, celebrowana przez proboszczów obu milanowskich parafii. Następnie poczty sztandarowe wraz z orkiestrą przemaszerowały ulicami Milanówka na parking przy zakładach MIFAM, gdzie odbyła się druga część uroczystości. W uroczystościach uczestniczyły miejskie i powiatowe władze samorządowe.
Mamy nadzieję, że zamieszczone w galerii zdjęcia przybliżą Państwu wspaniałą atmosferę uroczystości.

Ewa Kubacka


Zamieszczoną poniżej historię OSP MIFAM otrzymaliśmy z Urzędu Miasta Milanówka. Redakcja dziękuje za przekazany materiał.
Jubilatka powstała w roku 1961 z inicjatywy st. ogniomistrza poż. druha Henryka Górzyńskiego przy Zakładzie FAMED 4 w Milanówku. Oddział liczący 16 ochotników miał swoją strażnicę przy dawnych garażach transportu. Wyposażenie Oddziału stanowiła jedna motopompa typu ”LEOPOLIA” na wózku ręcznym – oraz osobiste pasy bojowe, toporki i kaski.
Pierwszym naczelnikiem ZOSP był druh Gerard Traczyk. Funkcję prezesa sprawował st. ogn. Henryk Górzyński, który był przez kilka kadencji komendantem miejskim obu jednostek z Milanówka. W roku 1969, dzięki staraniom st. ogn. H. Górzyńskiego i Dyr. Zakładu Wł. Bujwida, jednostka pozyskała wóz bojowy typu G.B.A.M STAR 26 P.
W roku 1978 Zakładowa OSP przeniosła się do nowego obiektu. W związku ze zmianą nazwy Zakładu FAMED – 4 na MIFAM jednostka przyjęła nazwę: Zakładowa Ochotnicza Straż Pożarna MIFAM w Milanówku. Rozbudowa zakładu spowodowała podjęcie przez dyrekcję decyzji o zakupie dwóch nowoczesnych wozów pożarniczych. W 1987 r. zakupiono samochód Jelcz i od tej pory jednostka przekształciła się ze straży typu S-1 na S-2. W 1989 r. zakupiono samochód Star – 200.
W 1994 r. jednostka otrzymała nowy sztandar. Fundatorami byli: Zarząd Fabryki MIFAM S.A., pracownicy, druhowie jednostki oraz Związek Zawodowy pracowników MIFAM S.A. Na jubileusz 40–lecia  jednostki, sztandar został udekorowany brązowym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa. W dniu 18.03.2006 r. Prezesem jednostki OSP MIFAM został wybrany dh. Ireneusz Pietrzak. Dzisiaj jednostka jest zarejestrowana w KRS jako Ochotnicza Straż Pożarna z siedzibą w Milanówku ul. Królewska 125/ 35 B.
W wyniku inicjatywy Zarządu OSP MIFAM i starań Prezesa jednostki dh Ireneusza Pietrzaka, w związku ze starzejącym się sprzętem bojowym, w 2008 r. został zakupiony przez Samorząd Miasta Milanówka, przy dofinansowaniu przez Zarząd Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP Województwa Mazowieckiego oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie nowy samochód pożarniczy MAN TGL.12.240.
W dniu 20 listopada 2008 r. w Belwederze Prezes OSP MIFAM został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi Rzeczypospolitej Polski nadanym przez Prezydenta Polski.
Obecnie OSP MIFAM Milanówek liczy 42 druhów, w tym 8 kobiet, dysponuje dwoma samochodami pożarniczymi – ciężki JELCZ i średni MAN TGL.12.240.
W roku 2010 jednostka wyjeżdżała 60 razy do działań ratowniczych, w tym do 26 pożarów.
Ponadto jednostka bierze czynny udział w organizacji i zabezpieczeniu uroczystości patriotycznych i innych wydarzeń miejskich.


 

 

Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: 50 lat OSP MIFAM Milanówek