Czy jest szansa na przerwanie złej passy?

Po wtorkowym programie Ekspresu Reporterów otrzymałam wiele telefonów od znajomych z różnych miast Polski z pytaniem – Co się u Was dzieje? Mimo iż po programie miałam nieprzespaną noc, odpowiadałam najspokojniej jak potrafię, że to incydent, który się pewnie nie powtórzy. Program Ekspres Reporterów zszokował również mieszkańców Milanówka, ale jeszcze przed nim dostaliśmy wiele telefonów od mieszkańców, którzy wyrażali swoje niezadowolenie faktem, że jak mówili „radni przydzielają stypendia swoim dzieciom, a pani Burmistrz dała dotację do wymiany pieca swojemu mężowi”.

Na stronie internetowej Urzędu Miasta nie było żadnej informacji na ten temat, dlatego redaktor naczelny zwrócił się do Pani Burmistrz z listem poniższej treści:

Szanowna Pani Burmistrz, przyznane dotacje na wymianę pieców jak również stypendia dla sportowców spowodowały oburzenie wielu mieszkańców. W telefonach do redakcji mieszkańcy wyrażają swój negatywny stosunek do faktu, że stypendia przyznano dzieciom radnych i że dotację do wymiany pieca otrzymał Pani mąż. Insynuacja wydaje nam się mało prawdopodobna, ale przygotowując artykuł dotyczący obu spraw, nie możemy opierać się na naszych odczuciach. Dlatego też prosimy Panią o informację czy insynuacja jest prawdziwa, czy też wystąpiła przypadkowa zbieżność nazwiska i imienia. Artykuł planujemy zamieścić w czwartek, tak więc prosimy o przekazanie informacji do środy do godz. 16:00.

A oto otrzymana odpowiedź:

Szanowny Panie, Stypendia przyznawane są zgodnie z Uchwałą Rady Miasta  Nr 264/XXV/13, w której nie ma mowy o stopniu pokrewieństwa stypendystów z osobami pełniącymi funkcje radnego miasta Milanówka. Stypendia otrzymują szczególnie uzdolnieni zawodnicy osiągający wysokie wyniki sportowe w krajowym lub międzynarodowym współzawodnictwie sportowym, a przyznanie stypendium sportowego jest wyrazem uznania dla prezentowanego przez zawodnika poziomu sportowego, dotychczasowych osiągnięć oraz oceny potencjału dalszego rozwoju. Było by to dyskryminacją nie wspierać zdolnej milanowskiej młodzieży ze względu na zajmowane stanowisko przez ich rodziców. Z treścią ww. uchwały można zapoznać się pod linkiem: http://bip.milanowek.pl/viewfile/6967/UCH_VI_264.pdf

Jeżeli chodzi jednak o drugie pytanie to informuję, że mój mąż jest takim samym pełnoprawnym obywatelem Milanówka płaci regularnie podatki. Dom, do którego zainstalował piec, jest jego własnością. Każdy, kto złożył wniosek o wymianę pieca węglowego na gazowy, dostał dotację.

Program TV zmienił nasze plany wydawnicze i do sprawy stypendiów i dotacji wróciliśmy po kilku dniach.

Pierwszej sprawie poświęcimy więcej czasu, a w przypadku kwestii dotacji do wymiany pieca dla męża pani Burmistrz wypada nam tylko napisać, że z formalnego punktu widzenia wszystko jest w porządku, ale… i na tym kończymy przypadek jednej osoby, ale nieprzemyślanym ruchom Urzędu Miasta dotyczącym dotacji do wymiany pieców poświęcimy odrębny artykuł.

W przypadku stypendiów i nagród za osiągnięcia sportowe i naukowe uważam, że w dnie wizerunkowym, które w ostatnim czasie osiągnął Milanówek poprzez działania jednej osoby i to nie tylko teraz ale jeszcze latem, kiedy jedna z gazet pisała o zamknięciu kąpieliska - należy się cieszyć z sukcesów młodych ludzi, bo to właśnie dzięki nim, a nie naszym władzom samorządowym - Milanówek ma szansę nie przebić tego dna, a się od niego odbić. Wypada w tym miejscu przypomnieć jak wiele dla promocji Milanówka zrobił pan Andrzej Pettyn i jak szybko można było to wszystko zniszczyć, zaprzepaścić.

Tak więc cieszę się z wszystkich sukcesów młodych ludzi.  W Referacie Oświaty Urzędu Miasta powiedziano mi, że wkrótce na stronie internetowej UM , w aktualnościach, ukażą się nazwiska tych, którym przyznano nagrody i stypendia wraz z opisem ich sukcesów. Myślę, że warto również zamieścić zdjęcia nagrodzonych. Tę informację zamieścimy oczywiście również  na naszych łamach, bo takie sukcesy należy nagłaśniać, między innymi po to, by przerwać tę złą promocyjną passę. 

Pragnę przypomnieć, że w poprzedniej kadencji, w dniu 11 listopada po złożeniu wieńców pod pomnikiem, mieszkańcy szli do Teatru Letniego na drugą część uroczystości, podczas której wręczano wyróżnienie „Liść Dębu” zasłużonym społecznikom, a młodym ludziom stypendia i nagrody za osiągnięcia w nauce i sporcie. Każdy młody człowiek miał okazję przedstawić się i opowiedzieć szerokiej publiczności o swoich pasjach. Czy nie należało by do tego powrócić, wynajmując salę w Lamour Maison? Pani Burmistrz, nie wszystko co było robione w trakcie kadencji pana Jerzego Wysockiego było be. Najwyższy czas by przestać eksponować osobiste animozje.

I jeszcze jedno. Może warto przekazać młodym ludziom flagi Milanówka i jakieś gadżety związane z miastem po to, by mogli je również  eksponować, jak to wielokrotnie robił nasz wieloletni mistrz w panczenach – Sławomir Chmura. Pamiętam zdjęcie Sławka, jak stał na najwyższym podium trzymając w górze milanowską flagę. Czy nie należało by w umowie stypendialnej wprowadzić zapisu, by w wywiadach młodzi ludzie wspominali, że mieszkają w Milanówku.

Póki co gratuluję  tym, których nazwiska są mi znane, a więc dzieciom naszych radnych: Zuzannie Haber i Sylwestrowi Trębińskiemu, o sukcesach których dowiedziałam się nie z drukowanego Biuletynu, nie ze strony internetowej miasta, nie z programu stacji TV, a z telefonów mieszkańców, którym nie podobało się przyznanie tych stypendiów. A przecież ci młodzi ludzie osiągają sukcesy już od pewnego czasu. Jak to świadczy o działaniach promocyjnych naszego UM. Uważam, że nie przyznanie im stypendiów czy nagród tylko dlatego, że są dziećmi radnych, było by niewłaściwe i krzywdzące. Zwracam uwagę, że te stypendia to nie jest zapomoga, a wyraz uznania dla talentu i pracowitości.

Zuzannie Haber – Mistrzyni Polski Młodych Jeźdźców 2017 i złota medalistka Halowego Pucharu Polski Młodych Jeźdźców. Wywiady z Zuzanną znajdą Państwo tu http://www.dressage24.pl/Zuzanna_Haber_2017 i https://www.youtube.com/watch?v=AI3QXpABsOc. Niestety, nie posiadamy zdjęcia Zuzanny Haber, które moglibyśmy zamieścić w artykule.

Sylwester Trębiński – wiele sukcesów w latach 2015 -2017 w Taekwon-do Itf , w tym I miejsca w Pucharze Polski i Mistrzostwach Polski, co zostało uwieńczone członkostwem w Kadrze Polski w Taekwon-do w walkach formie light. Brata Sylwestra zaczyna już doganiać jego 12-letnia siostra Angelika, która otrzymała dyplom za zajęcie I miejsca w konkurencji Kumite Indywidualne dziewcząt 12-13 lat. Andżelika będzie mogła starać się o stypendium dopiero w przyszłym roku.

Kończąc, apeluję do władz samorządowych Milanówka o rozważne działania i wykorzystanie sukcesów młodych do odbicia się od wizerunkowego dna.

Polub nas na Facebook