fot. Michał Inkielman

Podczas posiedzenia Komisji Praworządności i Bezpieczeństwa Publicznego Rady Miasta Milanówka w dniu 11 lutego br, w którego programie była „Informacja na temat działalności milanowskiej Strzelnicy Pneumatycznej” zaproszono przedstawicieli Milanowskiego Stowarzyszenia Strzelectwa Pneumatycznego z Kraśniczej Woli (stowarzyszenie zwykłe, zarejestrowane w powiecie), a nie zaproszono pracowników MCK, które prowadzi sekcję strzelecką w tej strzelnicy.

Na początku posiedzenia radny Krzysztof Wiśniewski złożył wniosek, by w sytuacji, kiedy nie zaproszono przedstawicieli MCK, ten punkt programu usunąć. Wniosek poddano głosowaniu. 2 radnych było za, 2 przeciw, tak więc temat w programie posiedzenia pozostał.

Radni i mieszkańcy, którzy przybyli na posiedzenie komisji, wysłuchali dość długiego wystąpienia przedstawicieli stowarzyszenia, które powstało – 11 stycznia 2018 r. Dowiedzieliśmy się,  że w ubiegłym roku stowarzyszenie otrzymało z budżetu miasta Milanówka, w ramach konkursu dla NGO - 7500 zł. Wnioskowało o 31 120 zł, z przeznaczeniem na organizację systematycznych zajęć podnoszących sprawność fizyczną i umiejętności strzeleckie dzieci i młodzieży z Milanówka oraz organizację imprez i turniejów. Strzelnica dysponuje karabinami prywatnymi (które są w złym stanie) i 5 pistoletami będącymi własnością MCK, a działa we wtorki i w piątki  od 17:00 do 20:00 i dodatkowo w środy i soboty, ale tylko dla zaproszonych, którzy mają szansę uzyskiwać dobre wyniki w zawodach strzeleckich.

Po wystąpieniu przedstawicieli stowarzyszenia, radny Krzysztof Wiśniewski zapytał - z czym stowarzyszenie chciało się zwrócić do radnych? Padła odpowiedź – zwracamy się o dotację.

A teraz trochę informacji, które unaocznią Czytelnikom kuriozalność całej sytuacji.

Strzelnica znajduje się w piwnicy budynku Zespołu Szkół Nr 1 przy ul. Piasta (własność powiatu grodziskiego). Działa od 2005r. Milanówek zainwestował w jej uruchomienie  kwotę 30 tys. zł. Wiele prac było wykonanych społecznie. Inicjatorem uruchomienia strzelnicy był  pan Zbigniew Kubek, który przez wiele lat, odpłatnie, prowadził w niej sekcję strzelecką MCK. Ostatnio sekcję strzelecką prowadzi pan Tomasz Łastówka, również odpłatnie (1200 zł miesięcznie). Tak więc utrzymanie sekcji strzeleckiej kosztuje Milanówek 14 400 zł rocznie. 12 000 zł w skali roku przekazuje na utrzymanie strzelnicy Starostwo powiatu grodziskiego i nieodpłatnie udostępnia pomieszczenia, przy czym ze strzelnicy korzysta również młodzież licealna, bowiem w szkole funkcjonuje klasa z elementami wiedzy o bezpieczeństwie narodowym, adresowana do uczniów zainteresowanych studiami wojskowymi, pożarniczymi, policyjnymi i obronnymi. W strzelnicy znajduje się sprzęt prywatny i należący do MCK. Sprzęt prywatny nie został przekazany stowarzyszeniu. Od jednego z mieszkańców Milanówka dowiedziałam się, że kiedyś jeździł z dziećmi by sobie postrzelały, ale długie oczekiwanie w tłoku (ponad godzinę) na szansę oddania kilku strzałów spowodowało jego rezygnację.

Postanowiłam więc w piątek odwiedzić strzelnicę. Miałam więcej szczęścia, gdyż tylko czworo młodych ludzi strzelało pod czujnym okiem pani Eweliny Szewczyk. Powiedziała mi, że prowadzą strzelnicę wspólnie z panem Tomaszem Łastówką.

Na FB strzelnicy znajdziemy 3 nazwy: Strzelnica MCK, Strzelnica Milanówek, ale również Powiatowa Strzelnica w Milanówku. Czyja jest więc ta strzelnica? Dlaczego stowarzyszenie z Kraśniczej Woli dostaje pieniądze z budżetu miasta Milanówka i zwraca się do radnych o kolejną dotację, tym razem na remont prywatnego sprzętu? Dlaczego zawodnicy, którzy trenują w tej strzelnicy występują w barwach Klubu „Strzelec” Żyrardów i nawet nie wspomną o strzelnicy w Milanówku https://www.snajper.lublin.pl/imprezy/pzw2018/kom_pzw_2018.pd? Wydaje się, że nawet Starostwo ma problem ze stwierdzeniem czyja jest ta strzelnica, skoro w artykule „Strzelnica zaprasza chętnych!” zamieszczonym w BIP powiatu grodziskiego w dniu 19.01.2016 znalazł się akapit:

Strzelnica Pneumatyczna Miejskiego Centrum Kultury przy Zespole Szkół nr 1 w Milanówku zaprasza wszystkich zainteresowanych.

Powiatowa Strzelnica w Milanówku serdecznie zaprasza wszystkich chętnych na kursy strzeleckie i naukę strzelania w każdy wtorek i piątek w godzinach od 17.00 do 19.00.

 

Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: Czyja ta strzelnica?