W Milanówku, w niedzielę 18 września, odbył się już 15 festyn parafialny organizowany przy parafii Matki Bożej Bolesnej na Grudowie. Tym razem, po raz pierwszy, festyn został zorganizowany w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa, których tegoroczne hasło brzmi „Gdzie duch spotyka się z przestrzenią - świątynie, arcydzieła, pomniki”. Organizatorzy, a było ich dwóch, bowiem zespół Caritas działający przy parafii otrzymał wsparcie od Milanowskiego Centrum Kultury (MCK) - zaproponowali bogaty program festynu.

Festyn poprzedziła uroczysta msza święta z procesją, odprawiona z okazji przypadającego w dniu 15 września wspomnienia Matki Bożej Bolesnej tzw. msza odpustowa. Mszę odprawił i homilię wygłosił ksiądz prałat Marian Raciński z Archidiecezji Warszawskiej. W homilii zwrócił uwagę na fakt, że analiza wielu faktów z życia Matki Bożej może być pomocna przy wytyczeniu naszej drogi w skomplikowanym świecie nowoczesnych, ciągle zmieniających się technologii, w świecie różnych ideologii i kultur, pełnym niepokoju i konfliktów.

Po mszy świętej, wszystkich uczestników festynu powitał wieloletni jego współorganizator radny Waldemar Parol, a następnie miało miejsce uroczyste otwarcie festynu przez proboszcza parafii Matki Bożej Bolesnej księdza Jana Mężyńskiego, burmistrz Wiesławę Kwiatkowską i dyrektor MCK Anetę Majak. Wszyscy życzyli zebranym wesołej zabawy i miłego spędzenia czasu.

Festyn rozpoczął koncert Milanowskiej Orkiestry Dętej im. Feliksa Dzierżanowskiego, która mimo „młodego kilkumiesięcznego wieku” prezentuje wysoki poziom. Była oczywiście grochówka z wojskowego kotła, która zawsze cieszy się ogromnym powodzeniem i po którą zwykle ustawia się długa kolejka, były wspaniałe ciasta, kiełbaski z rożna i 1200 pierogów przygotowanych przez siostry ze Zgromadzenia Sług Jezusa, na których terenie odbywa się corocznie festyn. Było również coś dla ducha. Poza wspomnianym koncertem można było zobaczyć w kaplicy kościelnej, ciągle znajdujący się tam odrestaurowany jeden z projektów sarkofagu Józefa Piłsudskiego autorstwa Jana Szczepkowskiego, a także podziwiać dynamiczny, radosny chór Gospel Joy, który włączył do wspólnego śpiewania licznie zgromadzoną publiczność. Dzieci mogły malować, kleić, uczestniczyć w walkach rycerskich, przeżywać przygody „Brzydkiego kaczątka”, bawić się przy muzyce. Były również różne konkursy i loteria, a na zakończenie ognisko i Apel Jasnogórski.

Europejskie Dni Dziedzictwa (EDD) to największy w Europie projekt społeczny i edukacyjny, którego idea narodziła się 3 października 1985 roku w Granadzie w Hiszpanii podczas II Konferencji Rady Europy. W obchodach EDD uczestniczą wszystkie państwa-członkowie Rady Europy, w tym Polska, która włączyła się do tej akcji w 1993 roku. Co roku we wrześniu organizatorzy udostępniają do zwiedzania szerokiej publiczności zabytki i miejsca kultury, przygotowują festyny, jarmarki, imprezy plenerowe, inscenizacje, turnieje rycerskie, wystawy, odczyty naukowe, konkursy, spotkania z twórcami kultury i wiele innych imprez o różnorodnym charakterze, skierowanych do różnych grup społecznych i wiekowych.

Tegoroczna edycja EDD odbywa się w dniach 10-11 i 17-18 września 2016 r. Zgodnie z decyzją Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego hasło przewodnie 24. edycji EDD w Polsce „Gdzie duch spotyka się z przestrzenią - świątynie, arcydzieła, pomniki” ma na celu zwrócenie uwagi na fakt, że wiele zabytków jest nośnikami istotnych społecznie wartości duchowych związanych z wiarą, sztuką i historią.

Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: Festyn parafialny w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa