W Miejskiej Galerii Sztuki „Matulka”, w sobotę, 18 lipca, odbył się wernisaż pokonkursowej wystawy ilustracji „Książka Roku 2013”. Konkurs organizowany jest przez Polską Sekcję Stowarzyszenia Przyjaciół Książki dla Młodych IBBY, a finansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Zebranych w Galerii Matulka zaszczyciła swoją obecnością pani Maria Kulik - prezes polskiej sekcji IBBY (International Board on Books for Youngsters), międzynarodowej organizacji non-profit zajmującej się literaturą dziecięcą.

Pani Maria Kulik w bardzo ciekawym wystąpieniu poinformowała o celach funkcjonowania organizacji, założonej w Zurychu w 1953, a także o celach polskiej sekcji, którymi są: integracja środowisk profesjonalnie związanych z książką dla dzieci, upowszechnianie kryteriów określających dobrą książkę dla dziecka, a także promocja w kraju i zagranicą wartościowej książki oraz jej twórców: pisarzy, ilustratorów i tłumaczy. Obecnie w skład IBBY wchodzi 75 sekcji działających w różnych państwach na świecie. Polska sekcja istnieje od 1974 roku.

Począwszy od 1956 roku IBBY przyznaje co dwa lata autorom - a od 1966 również ilustratorom - literatury dziecięcej Nagrodę im. Hansa Christiana Andersena. Drugą ważną nagrodą jest IBBY – Asahi, przyznawana organizacjom nominowanym przez sekcje narodowe za szczególną aktywność w upowszechnianiu czytelnictwa.

Polska sekcja przyznaje nagrody: MEDAL POLSKIEJ SEKCJI IBBY za całokształt twórczości w kategoriach pisarz i grafik, KSIĄŻKA ROKU w kategoriach pisarz, ilustrator i upowszechnianie czytelnictwa oraz DONGA, którą nagradzani są wydawcy, przy czym jury ocenia nie tylko walory literackie i graficzne ale także staranność wydania. W 2012 roku nagrodę DONGA otrzymało wydawnictwo EGMONT POLSKA za 9 tomików przeznaczonych dla kilkulatków, wydanych przy założeniu, że dzieci mają czytać te książki samodzielnie, pokonując trzy etapy wtajemniczenia: od „Składam słowa” przez „Składam zdania” do „Połykam strony”. Każdy poziom to trzy atrakcyjne opowiastki, których lektura pozwala dziecku na stopniowe doskonalenie kompetencji językowych. Ilustratorem jednego z tomików jest mieszkaniec Milanówka pan Daniel de Latour, który był obecny na wernisażu.

Na wystawie są eksponowane nie tylko książki, które zdobyły nagrody tak jak np. rozkładana książka „ Książe w cukierni” pięknie ilustrowana przez panią Joannę Cancejo ale również książki, o szczególnych cechach jak np. mała czarno-biała książeczka wydana dla maluchów jeszcze nie odróżniających kolorów, ilustrowana przez pana Konrada Świtałę, który otrzymał wyróżnienie za ilustrację. Pani Maria Kulik zademonstrowała i omówiła kilka książek, zwracając uwagę na ich szczególne walory oraz na fakt, iż niektóre z nich zostały wydane przez wydawnictwa jednoosobowe.

Tę ciekawą wystawę zawdzięczamy pani Darii Selka–Bonna, aktywnej mieszkance Milanówka, która jest członkiem polskiej sekcji IBBY oraz Milanowskiemu Centrum Kultury.

Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: Interesująca wystawa w Galerii Sztuki „Matulka” w Milanówku