Dzień Papieski, przypadający 16 października, w rocznicę wyboru kardynała Karola Wojtyły na następcę Świętego Piotra - obchodzony jest od 2001 roku. To dzień wdzięczności, łączności duchowej z Ojcem Świętym, Janem Pawłem II i promocji jego nauczania.

Dzień 16 października został ustanowiony świętem państwowym, ale nie dniem wolnym od pracy, przez Sejm RP w dniu 27 lipca 2005 roku - jak stwierdzono w uchwale - w hołdzie największemu autorytetowi XX wieku, człowiekowi, który sięgając do źródeł chrześcijaństwa uczył nas solidarności, odwagi i pokory. Uchwałę poparło 338 posłów, trzech było przeciwnych, a dwóch wstrzymało się od głosu.

Obchodom zwykle towarzyszą koncerty, wieczory poezji, zbierane są również pieniądze na stypendia dla zdolnej polskiej młodzieży z niezamożnych i ubogich rodzin.

W Milanówku, w niedzielę 16 października mogliśmy wysłuchać pięknego koncertu, na który zaprosił mieszkańców do kościoła Matki Bożej Bolesnej na Grudowie chór Lacrimosa, zaś w niedzielę 23 października, w kościele św. Jadwigi Śląskiej po mszy wieczornej, mogliśmy uczestniczyć w wieczorze słowno-muzycznym „O sztuko ma”. Scenariusz przygotował śpiewak-społecznik Dariusz Biernacki. Dariusz Biernacki był również reżyserem spektaklu. W trakcie spektaklu mogliśmy usłyszeć Antygonę Sofoklesa  i fragmenty poezji Karola Wojtyły w wykonaniu młodych artystów z grupy teatralnej MCK, oraz kilka pieśni w wykonaniu Dariusza Biernackiego i Capelli Milanoviensis.
 

Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: XI Dzień Papieski