Muzyczna petarda w Milanówku!
Zbliża się wielkimi krokami najważniejsze muzyczne wydarzenie tego półrocza w Milanówku.
Nie tak dawno doszło do inauguracji cyklu muzycznego „Jazz w Milanówku” i w ramach niego pojawił się ze swoim zespołem Wojtek Pilichowski a w kwietniu Cezary Konrad Quartet. Na maj a dokładnie 18 maja zapowiada się natomiast prawdziwa muzyczna petarda, nie tylko w wymiarze jazzowym ale muzyki rozrywkowej jako takiej.
Otóż na jednej scenie pojawią się dwie wielkie gwiazdy naszego rynku muzycznego, Niedawno świętujący trzydziestolecie swojego istnienia band Walk Away oraz Urszula Dudziak, która w ubiegłym roku obchodziła swoje 75 urodziny. Artyści po wielokroć wspólnie koncertowali, nagrywali płyty ale do historii polskiej fonografii przeszła wydana w 1989 roku koncertowa płyta „Magic Lady” firmowana jako Walk Away i Urszula Dudziak.
Założycielem i liderem zespołu Walk Away jest perkusista Krzysztof Zawadzki. Od początku jego skład postawił na fusion, czyli na połączenie jazzu z muzyką rockową ale i innymi gatunkami. Przez trzydzieści lat Walk Away zagrał na wielu czołowych festiwalach jazzowych na całym świecie, współpracowali z nimi wspomniana Dudziak, Lora Szafran, Ewa Bem, saksofonista Bill Evans, gitarzysta Mike Stern czy skrzypek Michał Urbaniak.
Skład formacji zmieniał się wiele razy. Drugim filarem jest grający na wibrafonie i elektronicznym instrumencie Bernard Maseli. W zespole od dawna jest wrocławski basista Tomasz Grabowy, a na saksofonie gra obecnie Adam Wendt. Zespół w roku debiutu- w 1985- zdobył główną nagrodę na festiwalu Jazz nad Odrą.
Urszula Dudziak to artystka posiadająca niezwykłą skalę głosu, swobodę i perfekcję intonacji oraz oryginalną technikę wokalną, która wsławiła się też pionierskimi osiągnięciami w zastosowaniach współczesnej elektronicznej technologii muzycznej.
W dzieciństwie uczyła się grać na fortepianie, śpiewać zaczęła w liceum, zauroczona głosem Elli Fitzgerald. Karierę rozpoczęła w latach 60-tych w zespole Krzysztofa Komedy, śpiewała też i nagrywała z orkiestrą Edwarda Czernego. Podstawę jej wokalistyki stanowi instrumentalne traktowanie głosu, wywodzące się z klasycznej i powszechnej w muzyce jazzowej techniki zwanej „scatem”. Dzięki temu na przestrzeni kilku lat stała się jedną z najpopularniejszych i najoryginalniejszych postaci polskiego jazzu. W 1973 roku wraz z Michałem Urbaniakiem wyjechała do Nowego Jorku. Obecnie mieszka w Warszawie.
Występowała lub nagrywała wspólnie z takimi muzykami, jak m.in.: Krzysztof Komeda, Adam Makowicz, Michał Urbaniak, Bobby McFerrin, Herbie Hancock, Jaco Pastorius, Ron Carter, Michael Brecker, Flora Purim, Nina Simone, Carmen McRae, Dee Dee Bridgewater, Sting czy Lionel Hampton. Koncertowała niemalże we wszystkich krajach Europy, Azji i obu Ameryk, w tym w słynnej nowojorskiej Carnegie Hall oraz podczas Newport Jazz Festival.
W 1972 roku prestiżowy amerykański magazyn „Down Beat” przyznał jej albumowi „Newborn Light” maksymalną ocenę pięciu gwiazdek. W 1979 roku „Los Angeles Times” mianował Urszulę Dudziak Piosenkarką Roku. Jej utwór „Papaya” stał się światowym hitem. Na 45. Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu w 2008 r. przyznano jej tytuł „Artysta bez granic”.
Koncert odbędzie się w specjalnie stworzonej dla Państwa Dużej Sali Koncertowej znajdującej się w Miejskiej Hali Sportowej nr 1 , ul. Żabie Oczko 1. Organizatorem jest Milanowskie Centrum Kultury a koncert a także panel dyskusyjny po nim, poprowadzi piszący te słowa Adam Dobrzyński.
Adam Dobrzyński
Dziennikarz muzyczny
Bilety w cenie 50 zł. do zarezerwowaniu lub kupienia w Milanowskim Centrum Kultury, ul. Kościelna 3 Milanówek, nr tel.: 22 758 32 34