W sobotę, 24 lutego br. miałam przyjemność uczestniczyć w koncercie Agi Zaryan - śpiew i Michała Tokaja – fortepian. Artyści rozpoczęli piosenkami miłosnymi. W tej części usłyszeliśmy standardy jazzowe, między innymi wykonywaną przez Reya Charlesa „Hallelujah, I Love Her So” i „My Baby Love”.

Potem artyści przeszli do piosenek w języku polskim. Usłyszeliśmy „Uciekaj moje serce” Agnieszki Osieckiej i Seweryna Krajewskiego i z płyty „Umiera piękno” utwór „Miłość” Krystyny Krachelskiej z muzyką Michała Tokaja. Krystyna Krachelska zginęła w Powstaniu Warszawskim, zaś dziadkowie artystów uczestniczyli w tym powstaniu. Na koniec pożegnano nas piosenką Czesława Niemena do słów Jarosława Iwaszkiewicza „Nim przyjdzie wiosna”. Publiczność nie chciała pożegnać artystów i na życzenie publiczności usłyszeliśmy żywą melodię. Z przyjemnością patrzyło się na tańczącą Agę Zaryan.

Aga Zaryan - właściwe nazwisko Agnieszka Czulak z domu Skrzypek (ur. 17 stycznia 1976 w Warszawie) − polska wokalistka jazzowa. Matka nauczycielka i autorka podręczników do nauki języka angielskiego, ojciec  koncertujący pianista klasyczny. Wczesną część dzieciństwa spędziła w Anglii, gdzie uczęszczała do szkoły podstawowej. Po powrocie do Polski trenowała zawodniczo grę w tenisa ziemnego. W wieku 14 lat zdobyła mistrzostwo Warszawy juniorów młodszych.

Jako nastolatka zainteresowała się muzyką. Uczyła się śpiewu w średniej szkole muzycznej im. Fryderyka Chopina oraz w Policealnym Studium Jazzu, gdzie uzyskała dyplom z wyróżnieniem. W ramach otrzymanego stypendium uczestniczyła w warsztatach jazzowych  w Stanford oraz Jazz Camp w Stanach Zjednoczonych, gdzie doskonaliła swoje umiejętności wokalne.

W 2002 zadebiutowała albumem My Lullaby nagranym z grupą, w skład której weszli Tomasz Szukalski, Darek Oleszkiewicz, Michał Tokaj i Łukasz Żyta. Znajdujący się na płycie wybór standardów zaśpiewanych z towarzyszeniem kwartetu jazzowego w oryginalnej interpretacji przyniósł jej zainteresowanie środowiska muzycznego. W kolejnych latach występowała w licznych klubach i na festiwalach w Polsce, Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, Izraelu, Czechach, Szwecji, Francji, Czarnogórze, Bułgarii, Turcji, Portugalii, Rosji i Islandii.

W 2007 r. nagrała pierwszy polskojęzyczny album Umiera piękno, który w 2008 r uzyskał nagrodę Fryderyka w kategorii Album Roku – Piosenka Poetycka. W 2008 ukazał się koncertowy album Live at Palladium, z koncertu Agi Zaryan w 2008 r. w warszawskim klubie Palladium. W koncercie wzięli udział muzycy z Los Angeles. Album wokalistki zatytułowany Remembering Nina & Abbey, wydany w 2013 r., został poświęcony wokalistkom jazzowym Ninie Simone i Abbey Lincoln.

Michał Tokaj - pianista, założyciel Michał Tokaj Trio, w którym występuje razem z kontrabasistą Michałem Barańskim i perkusistą Łukaszem Żytą. W 1993 roku zadebiutował w kwartecie Kazimierza Jonkisza. Od roku 2001 wykłada w Zespole Szkół Muzycznych im. Fryderyka Chopina w Warszawie.
Michał Tokaj tworzy i nagrywa z muzykami polskimi, a także z Czech i Stanów Zjednoczonych, m. in. Ewą Bem, Henrykiem Miśkiewiczem, Bennie’m Maupinem, Eddie’m Hendresonem, Jaromirem Honzákiem, a także Agą Zaryan. Był entuzjastycznie przyjmowany na wielu polskich i zagranicznych festiwalach, w tym: Jazz Goes to Town, Jazz Fest Brno, Jazz Jamboree, Poznań Jazz Fair, Jazz nad Odrą, Solo Molo Jazz Festival, Kalisz Jazz Pianists Festival, Jazz na Starówce.

Kilkakrotnie otrzymał nominacje do nagrody Fryderyka za swoje aranżacje dla Agi Zaryan oraz własne nagrania. W 2004 roku zdobył statuetkę za najlepszy jazzowy album: Bird Alone (został wydany w japońskiej wytwórni Gats Production). Stała współpraca z Agą Zaryan została ukoronowana Fryderykiem dla całego zespołu za album Umiera Piękno. Muzykę do niego skomponował i zaaranżował właśnie Michał Tokaj. W 2011 roku Tokaj został nagrodzony Fryderykiem w kategorii Kompozytor Roku.

Na scenie obchodziliśmy urodziny Michała Tokaja (nie powiem które, bo nie chcę się narazić artyście). Sala była pełna widzów. Aneta Majak, dyrektor Milanowskiego Centrum Kultury wygłosiła słowo wstępne i po koncercie dziękowała artystom.

 

Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: Koncert jazzowy w Starym Kinie w Milanówku