W środę, 4 czerwca, w Teatrze Letnim Milanowskiego Centrum Kultury, mieliśmy okazję obejrzeć inscenizacje teatralne o tematyce ekologicznej, przygotowane na konkurs EKO–TEATR przez 5 milanowskich przedszkoli i 3 szkoły. Konkurs był zorganizowany z inicjatywy Referatu Ochrony Środowiska i Gospodarki Zielenią Urzędu Miasta.

Zgromadzonych młodych aktorów wraz z opiekunami oraz towarzyszącymi im rodzicami i dziadkami powitała Przewodnicząca Rady Miasta - Maria Sobczak i Kierownik Referatu Ochrony Środowiska i Gospodarki Zielenią - Tomasz Łyszcz oraz…animatorka, która prowadziła imprezę i dbała o to, by mali artyści w dobrej zabawie pomiędzy poszczególnymi występami pozbywali się tremy. W życzliwym Jury zasiedli: Maria Sobczak (przewodnicząca), Aneta Majak (dyrektor MCK) i Tomasz Łyszcz.
 
Poszczególne zespoły teatralne występowały w kolejności podanej w harmonogramie, który publikowaliśmy łącznie z artykułem zapowiadającym finał konkursu, prezentując następujące przedstawienia:
Przedszkola
 • „Dzieci śmieci” - „SPRYCIARZE” Przedszkole przy ul. Wiejskiej
 • „Mali strażnicy przyrody” – „MIŚ Uszatek” Przedszkole im. Misia Uszatka
 • „Opowieści o mądrych dzieciach i pięknym lesie” – „SŁONECZNIKI” Przedszkole Sióstr Urszulanek
 • „Jak skrzaty sprzątały las” – „POD DĘBOWYM LISTKIEM” Przedszkole Pod Dębowym Listkiem
 • „Porządki Smoka Śmieciożarłoka” – „MOTYLKI” Europejskie Przedszkole Kasperek,
Szkoły
 • „Zostawcie nam…” - Kabaret szkolny PINEZKA+PRZYRODNICY Integracyjna Społeczna Szkoła Podstawowa
 • „Dzieci śmieci” - EXIT Zespół Szkół Gminnych nr 1 kl. 3
 • „Jezioro Łabędzie XXI wieku” - Świetlica szkolna, Szkoła Podstawowa nr 2, kl. I-III
Liczne zdjęcia z poszczególnych występów, zamieszczone w Galerii, uwzględniają powyższą kolejność.

Aktorzy, ubrani w bardzo pomysłowe stroje, śpiewali i z przejęciem wygłaszali cenne wskazówki dotyczące proekologicznych zachowań, które nam dorosłym również mogą się przydać. Kilka z nich przytoczę:
 • To wspólna sprawa, ziemia nasza czysta, musimy o nią dbać to sprawa oczywista”
 • „Ekologii nadszedł czas, czysto, czysto wokół nas”
 • „Nie można przecież bezkarnie śmiecić, wiedzą to nawet przedszkolne dzieci”
 • „Zostawcie nam czysty kawałek świata, zostawcie nam lasy, ogrody w kwiatach”.
Po godzinnej przerwie dzieci uczestniczyły w warsztatach sztuki cyrkowej, prowadzonych przez animatorkę.

O godz. 14.30 zgromadzonych powitał burmistrz Jerzy Wysocki. Burmistrz wyraził uznanie dla wszystkich aktorów i opiekunów przygotowujących z nimi występy, a ponadto poinformował, że konkursy ekologiczne w Milanówku maja już 15 letnią tradycję. Werdykt Jury odczytała przewodnicząca Maria Sobczak, stwierdzając, że jej zdaniem wygrani są wszyscy i tylko regulamin konkursu uniemożliwia przyznanie wszystkim I miejsca.

W grupie przedszkoli wyróżnienia przyznano zespołom teatralnym z 2 przedszkoli: Kubusia Puchatka i Kasperek, zaś nagrody za zdobycie III , II i I miejsca otrzymały przedszkola – Pod Dębowym Listkiem, przy Wspólnej i przedszkole sióstr Urszulanek.
W grupie szkół III miejsce przyznano ZSG nr 1, II – Szkole Podstawowej nr 2, zaś I – Integracyjnej Społecznej Szkole Podstawowej.

Nagrody były cenne, a ich ufundowanie zawdzięczamy wsparciu finansowemu Firmy ECO-Hetman, której przedstawicielka pani Agnieszka Poniatowska uczestniczyła w rozdaniu nagród. W konkursie startowało łącznie 142 aktorów: 90 z przedszkoli i 52 ze szkół.

Świetna inicjatywa i bardzo dobra organizacja. Zadbano o zabawę, w której dzieciaki uczestniczyły z dużym zaangażowaniem i radością. Był również przygotowany poczęstunek. Można tylko żałować, że dyrektorzy szkół nie docenili roli edukacji ekologicznej poprzez udział w ciekawych tematycznie inscenizacjach teatralnych. Być może w przyszłym roku w konkursie weźmie udział więcej dzieci.

 

Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: Konkurs EKO-TEATR rozstrzygnięty