W sobotę, 2 marca, w Teatrze Letnim w Milanówku, interesującą prezentację multimedialną pt. "Osiągnięcia II Rzeczypospolitej; Wrzesień 39 - klęska nie do końca"  przedstawili historycy - hobbyści, ojciec i syn, panowie Krzysztof i Witold Rytwińscy. Na prezentację zaprosiło mieszkańców Stowarzyszenie „Milanówek Dziś i Jutro” oraz burmistrz Jerzy Wysocki, który na wstępie przedstawił obu panów.

Witolda Rytwińskiego, syna, znamy. To aktywny młody człowiek, student prawa, społeczny prezes Spółki Wodnej, która dba o to, by nasze posesje nie były zalewane, by skutecznie odbierały z nich wodę urządzenia melioracyjne. Interesuje się ważnymi sprawami naszego miasta, bywa na posiedzeniach komisji i sesjach Rady Miasta.

Krzysztof Rytwiński, ojciec, jest lekarzem, byłym mieszkańcem naszego miasta i byłym radnym. Teraz, jak sam powiedział, krąży pomiędzy Wigierskim Parkiem Narodowym a Warszawą, gdzie jeszcze prowadzi praktykę lekarską, i Milanówkiem, gdzie mieszka jego syn. W Resursie Obywatelskiej w Suwałkach prowadzi cykl wykładów poświęcony II Rzeczypospolitej.

Podczas prezentacji pan Krzysztof zwracał uwagę na ogromną w 20-leciu międzywojennym erupcję aktywności, dzięki której w stosunkowo krótkim czasie udało się zbudować tak wiele, w tym Centralny Okręg Przemysłowy i Gdynię oraz nowoczesny przemysł zbrojeniowy. W połączeniu z bohaterstwem żołnierzy pozwoliło to na długą obronę przed najeźdźcą we wrześniu 1939 roku, powodując jego ogromne straty w ludziach i sprzęcie. Zdaniem pana Krzysztofa, to osłabienie hitlerowskich Niemiec podczas ataku na Polskę oraz ucieczka na Zachód polskich lotników, którzy później tak skutecznie walczyli w bitwie o Anglię - znacznie przyczyniły się do późniejszej klęski III Rzeszy.
Witold Rytwiński omówił osiągnięcia polskiej myśli technicznej 20-lecia międzywojennego, zwracając uwagę na nowoczesność rozwiązań stosowanych w przemyśle zbrojeniowym, w tym przy produkcji poszczególnych modeli samolotów, armat i karabinów.
To oczywiście ogromny skrót prezentacji.

Wśród zainteresowanych prezentacją zauważyłam Przewodniczacego Rady Powiatu pana Wojciecha Hardta.

Prezentacji towarzyszyła wystawa, której oprawę graficzną przygotował pan Mariusz Koszuta.

Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: Krzysztof i Witold Rytwińscy – rodzinny duet hobbystów