Dla tych, którzy interesują się kulturą, Milanowskie Centrum Kultury miało w ostatni weekend dwie ciekawe propozycje. W sobotę, 23 stycznia, mieliśmy okazję podziwiać dramat Karola Wojtyły „Brat naszego Boga” w wykonaniu Teatru „Wędrówka” z Litwy, zaś następnego dnia dramat czeskiego prozaika i dramaturga Jana Drdy w wykonaniu młodzieży z warsztatów teatralnych działających w MCK, prowadzonych przez pana Dariusza Biernackiego.
Brat naszego Boga
Spotkanie z gośćmi z Litwy odbyło się w budynku samorządowego przedszkola przy ul. Fiderkiewicza. Inscenizację, przedstawiającą losy polskiego powstańca, malarza i zakonnika św. brata Alberta Chmielowskiego poprzedziło filmowe przypomnienie sylwetki bohatera dramatu, a zakończyło wstrząsające, również filmowe - zderzenie „dwóch światów”: pięknego ludzi zamożnych i „mniej pięknego” biedy i ludzkiego nieszczęścia.
Interesująca scenografia, świetna, pełna zaangażowania gra aktorów, którą przybliżą Czytelnikom zdjęcia zamieszczone w Galerii.
Na zakończenie spotkania mieliśmy „premię” – piosenkę w wykonaniu młodej wokalistki o wyjątkowych warunkach głosowych i okazję do rozmowy z gośćmi z Litwy. Aktorzy częstowali zebranych wspaniałym litewskim chlebem i podarowali każdemu obrazek Matki Bożej Ostrobramskiej.
Reżyser spotkania Bożena Bieleninik dziękowała pani Burmistrz Wiesławie Kwiatkowskiej, wszystkim organizatorom spotkania i siostrom urszulankom, u których zamieszkali goście z Litwy.
Spotkanie odbyło się dzięki projektowi „Milanówek – Wilno: różne miejsca, wspólna kultura”, finansowanemu ze środków przyznanych przez Burmistrza Miasta Milanówka, a realizowanemu przez stowarzyszenie T-Art przy współpracy z Domem Kultury Polskiej w Wilnie, MCK w Milanówku i Państwowym Przedszkolem nr 1 w Milanówku.
Jak wynika z informacji zawartej w programie, który otrzymał każdy wchodzący, Teatr „Wędrówka” istnieje od 1999 roku, a tworzą go uczniowie klas 1-12, polskiego Gimnazjum im. Św. Rafała Kalinowskiego w Niemieżu (rejon wileński), przy którym teatr działa. Ostatnio do zespołu dołączyli byli uczniowie, a obecnie studenci i osoby pracujące, rodzice oraz nauczyciele. Teatr ma bogaty repertuar (15 pozycji), dużo podróżuje i występuje. Jest też laureatem kilku festiwali w Polsce i na Litwie.
Igraszki z Diabłem
„Igraszki z Diabłem” to oparta na ludowych wątkach baśń sceniczna przedstawiona w konwencji komediowej. Jej bohaterem jest wojak Marcin Kabat, który po latach wraca w rodzinne strony. Podczas wędrówki spotyka go przedziwna przygoda, w którą obok pyskatej Kasi i naiwnej królewny Disperandy, rozbójnika oraz pustelnika wmieszało się piekło i niebo. Nasz bohater staje po stronie słabszych nawet przeciwko czartom.
Sztuka teatralna w dziewięciu obrazach, którą licznie zebrani widzowie mieli okazję zobaczyć w świetlicy Ochotniczej Straży Pożarnej, była dla artystów niemałym wyzwaniem. Brak sceny, kurtyny, konieczność zadbania o stroje i inne rekwizyty. Poradzili sobie z tym wszystkim wspaniale, również z obszernym tekstem. Grali tak dobrze, że niemal niezauważalne były drobne potknięcia. W przerwie między poszczególnymi obrazami swój talent wokalny prezentowało 5 wokalistek, w tym jedna kilkuletnia dziewczynka, pochodząca z Ukrainy.
Sądzę, że pan Darek Biernacki może być dumny ze swoich podopiecznych, dla których jak sam stwierdził jest przyjacielem i psychologiem. Potwierdzili to młodzi artyści, którzy po przedstawieniu dziękowali panu Darkowi za tę wyjątkową relację.