W niedziele 25 października, w sali „Starego Kina” w Milanówku, odbył się wyjątkowy koncert w wyjątkowych warunkach antycovidowych ograniczeń i zaostrzeń sanitarnych, a więc dostępny dla publiczności on-line przez internet. Wystąpili włoscy artyści Luciano D’Abbruzzo (fortepian i śpiew) i Alessandro De Berti (gitara).

Był to jeden z koncertów organizowanych z udziałem tych artystów już drugi rok przez Stowarzyszenie Przyjazne Jutro (z prezesem Katarzyną Gizińską) we współpracy z Istituto Italiano Cultura di Varsavia (Włoskim Instytutem Kultury) w różnych miastach: w 2019 r. w Michałowicach i Pruszkowie, a w tym roku dwukrotnie w Lesznie, w Starych Babicach i w Warszawie oraz na koniec, przed powrotem do Włoch   w Milanówku, przy współpracy z MCK. Michałowice są na tej liście miejscem szczególnym, jako miasto partnerskie dla Vico Nel Lazio – miejscowości rodzinnej Luciano D’Abbruzzo.

Luciano D’Abbruzzo to pianista, wokalista, kompozytor, autor tekstów oraz poeta. Koncertował w całych Włoszech. Grał w Stolicy Apostolskiej na koncercie dla Papieża Jana Pawła II, dzieląc scenę razem z Bobem Dylanem. W 2010 roku został uhonorowany tytułem Obrońcy Praw Człowieka. Jesienią 2019 roku ukazała się najnowsza płyta artysty „Il Guardiano del Bosco” („Strażnik lasu”), o której sam mówi: „śpiewam w poszukiwaniu mojej duszy”. Nostalgiczna nuta włoskich (niewątpliwie) melodii w połączeniu z pełnym ekspresji i nieukrywanych emocji głosem artysty sprawiają, że mamy wrażenie słuchania poezji (ze zrozumieniem – mimo obcego języka!). Towarzyszący mu na gitarze Alessandro De Berti (znany kompozytor, producent muzyczny, nauczyciel gry na gitarze, a także artysta plastyk), niczym nie zakłócając intymności wokalu był doskonałym wsparciem, zwłaszcza, gdy Luciano nie siedział przy fortepianie.

Godzinny koncert, z dwoma bisami, minął niepostrzeżenie. Dla tych, którzy koncert przeoczyli lub chcieliby ponownie posmakować pięknej włoskiej muzyki w mistrzowskim wykonaniu, nagranie udostępniamy poniżej:

Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: Luciano D’Abbruzzo w Milanówku