fot. Michał Inkielman
W tym roku, już piąty raz, kilkuset wiernych uczestniczyło w piątym Orszaku Trzech Króli. Orszak wyruszył spod kościoła Matki Bożej Bolesnej, po mszy świętej o godz.12:30, koncelebrowanej przez proboszcza grudowskiej parafii ks. Jana Mężyńskiego oraz ks. Franciszka Urmańskigo z parafii św. Jadwigi Śląskiej i przeszedł ulicami: Szkolną, Cichą, Marszałkowską i Głowackiego. Milanówek jest jedyną gminą w powiecie grodziskim, w której organizowany jest Orszak, dlatego też w Orszaku można było zauważyć sąsiadów z innych pobliskich gmin.
Orszak Trzech Króli upamiętnia objawienie się Boga całemu światu oraz Trzech Mędrców, którzy udali się do Betlejem, aby oddać pokłon narodzonemu Jezusowi. W tym roku motywem przewodnim było przypomnienie jego uczestnikom, że „Bóg jest dla wszystkich”: ludzi o różnym kolorze skóry i na różnym etapie drogi do Boga, na najróżniejszym poziomie życia, bogatych i biednych, ludzi o różnych zawodach, władców i poddanych, ludzi wykształconych i prostych, młodych i w sile wieku.
Milanówek jest jedną z 644 gmin w Polsce, w których organizuje się Orszak Trzech Króli. Jest to oddolna inicjatywa, która łączy i spaja lokalne społeczności. Wydarzenie tworzą rodziny, szkoły, nauczyciele, sąsiedzi, lokalne władze, księża i ludzie dobrej woli – którzy poświęcają swoje zdolności, umiejętności, czas i środki. Szczególne miejsce w Orszaku mają dzieci, pełniące rolę: aniołków, pastuszków, a nawet dzielnych rycerzy. Wystarczy popatrzeć na ich buźki by zrozumieć, jak bardzo przeżywają swoje role.
Tradycyjnie już uczestnicy otrzymali korony oraz śpiewniki z kolędami, a po pierwszej scence na schodach kościoła, przećwiczeniu z Mędrcami wygłaszanych haseł i sformowaniu Orszaku, udali się w drogę prowadzeni przez gwiazdę. Jak zwykle największe wrażenie robił strój Mędrca z Azji. Kolejna scenka, z Herodem, została odegrana na scenie ustawionej na rogu ulic: Cichej i Marszałkowskiej, zaś ostatnia – pokłon Dzieciątku, ponownie na schodach kościoła.
Lokalnym organizatorem Orszaku byli Skauci Europy Szczep Milanówek, zaś organizatorami wspierającymi: obie milanowskie parafie i Milanowskie Centrum Kultury. Patronat honorowy – Burmistrz Milanówka.
Na zakończenie warto dodać, że 6. stycznia to również Dzień Misyjny. Z rozdawanej uczestnikom Orszaku gazety „Pomagamy misjom”, można było się dowiedzieć między innymi, że wysyłając sms o treści MISJE na nr 72032 (koszt 2,46 z VAT), możemy wspomóc realizację 6 planowanych na ten rok projektów: wyposażenie pracowni komputerowej dla 100 dzieci z dysfunkcją wzroku w Indiach, budowę placu zabaw dla dzieci w Ekwadorze (po trzęsieniu ziemi), dofinansowanie walki z handlem ludźmi w Amazonii, zorganizowanie sali do nauczani osób niepełnosprawnych w Peru, prowadzenie świetlicy środowiskowej w Peru, pomoc medyczną i charytatywną dla osób upośledzonych umysłowo i fizycznie w Ghanie. Projekty te są realizowane przez nasze misjonarki i misjonarzy, którzy w ubiegłym roku tą drogą zebrali 146 515 zł i zrealizowali również 6 projektów.