W artykule „Milanówek pozyskał ponad 9 mln. zł środków zewnętrznych”, który zamieściliśmy pod koniec września, napisałam, że środki zewnętrzne pozyskują również jednostki kultury. W tym artykule podajemy kwoty tych środków, które udało się w bieżącym roku pozyskać przez Miejską Bibliotekę Publiczną i Milanowskie Centrum Kultury.

 

Miejska Biblioteka Publiczna otrzymała dofinansowanie w ramach projektu "Moja e-biblioteka liderem informatyzacji na Mazowszu".

Wartość projektu dla milanowskiej Biblioteki: 71.780 zł, wkład własny: 14.356 zł.

W projekcie wzięło udział 13 bibliotek z Mazowsza. Biblioteką wiodącą jest Biblioteka Publiczna Gminy Grodzisk Mazowiecki. Każda z bibliotek starała się o inną kwotę i wniosła inny wkład własny.

Projekt jest podzielony na trzy etapy:

Zadanie 1 - zakup sprzętu komputerowego na potrzeby wdrożenia e-usług

Zadanie 2 - zakup oprogramowania do sprzętu komputerowego

Zadanie 3 - wdrożenie e-usług.

Ponadto jak co roku uzyskano dotację celową na zakup nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W tym roku jest to kwota 10.710 zł. Uwzględniając wkład własny, łączne dofinansowanie wyniosło 68.134 zł.

Złożono również 2 wnioski, które nie uzyskały dofinansowania: na kwotę 6.000 do "Europa i my" na bardzo ciekawy projekt „Młodzieżowa Akademia Talentów” oraz na kwotę 26.000 zł do konkursu ogłoszonego przez Instytut Książki pod nazwą "Kraszewski. Komputery dla bibliotek 2019 r.". W przypadku tego drugiego wniosku nie uzyskano dofinansowania ze względu na wysoki w gminie wskaźnik G (wskaźnik dochodów podatkowych).

 

Milanowskie Centrum Kultury pozyskało dofinansowanie 3 projektów:

  1. Dni Milanówka 2019 – 30.000 zł (Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego)
  2. 110 lat tenisa w Milanówku – 8.500 zł (Fundacja Lotto im. Haliny Konopackiej)
  3. Ogólnopolski wernisaż wystawy "Murale Polskiej Niepodległości" – 14.800 zł (Narodowe Centrum Kultury).

Otrzymano również z powiatu grodziskiego dofinansowanie dwóch aktywności: 12.000 zł na prowadzenie strzelnicy i 1.000 zł na turniej tenisowy. MCK stara się również o finansowe wsparcie organizacji różnych imprez przez sponsorów. W tym roku z tego źródła pozyskano ok. 30.000 zł. Daje to łącznie kwotę 96.300 zł.

MCK planuje jeszcze w tym roku aplikować do programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego INFRASTRUKTURA DOMÓW KULTURY. Start naboru powinien zostać ogłoszony do końca października. 

 

Gratulujemy, szczególnie dlatego, że pracownicy jednostek kultury pracują w bardzo trudnych warunkach lokalowych, a ponadto od wielu miesięcy muszą się mierzyć z ”nagonką” na nich, prowadzoną przez jeden z portali, a podsycaną przez niektórych radnych. Temu tematowi poświęcimy odrębny artykuł.

Polub nas na Facebook