Religare – bycie razem. Jak ważne w tradycji  zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia jest bycie razem i obdarowywanie się dobrym słowem, mówił w świątecznej gawędzie prof. Wojciech Burszta. Gawęda była jednym z punktów bogatego programu przedświątecznej soboty, na który mieszkańców Milanówka zaprosiła burmistrz Wiesława Kwiatkowska. Najważniejszym punktem tego programu była Wieczerza Wigilijna, w której uczestniczyło wielu mieszkańców Milanówka.

To był wyjątkowy dzień, pierwszy tego rodzaju w naszym mieście. Bardzo bogaty program, a organizacja tak perfekcyjna, że wszystko działo się jakby samo. Głównym organizatorem i koordynatorem całości był zespół MCK, wspierany przez organizatorów poszczególnych punktów programu, którym publicznie podziękowała burmistrz Wiesława Kwiatkowska. Podziękowania były skierowane do pań: Agnieszki Jakackiej z L’amour Maison, Roksany Szklarskiej, Elżbiety Ciesielskiej dyrektor OPS, Elżbiety Abramczuk szefującej MCK oraz pana Arnolda Lisa, a także do dyrekcji przedszkola i milanowskich szkół. Pogoda sprzyjała i pewnie ona również miała swój udział we wspaniałej atmosferze. Wielu mieszkańców nie ukrywało zachwytu, wielu też zatrzymywało panią burmistrz dziękując za chwile wzruszeń, które przeżyli. O bezpieczeństwo zgromadzonych dbali ratownicy medyczni, strażacy i miejscy strażnicy. Zgromadzeni mieszkańcy byli obdarowywani kalendarzami na 2016 rok, wydanymi przez Urząd Miasta i krówkami.

Już po godz.9.00, mieszkańcy zainteresowani nabyciem różnego rodzaju przysmaków na świąteczny stół i ciekawych upominków pod choinkę, przyszli na Targi Dobrego Smaku zorganizowane przez p. Arnolda Lisa i kiermasz rękodzieła. W stoiskach przy ul. Warszawskiej i ul. Przeskok oferta była bardzo bogata.

 

Od godz. 10.00 wiele atrakcji czekało na dzieci w L’amour Maison. Był nawet najpiękniejszy Mikołaj, który ok. 13.00 odwiedził również dzieci zgromadzone pod sceną i słuchające swoich koncertujących rówieśników.

 

O godz. 12.00 na scenie ustawionej na skwerku przy willi Matulka (poczta) rozpoczęły się  występy uczniów milanowskich szkół: ZSG nr 1, ZSG nr 3, SP nr 2,  Prywatnej Szkoły Podstawowej oraz dzieci ze Świetlicy Środowiskowej. Były kolędy, kolędnicy, różne scenki rodzajowe, a także „wyjątkowej urody” turoń, który jednak nie znalazł wśród dzieci amatorów wspólnej zabawy.

 

W pobliżu wyjścia z tunelu można było podziwiać wystawę szopek bożonarodzeniowych. Można było również „odbyć sannę” pięknymi saniami, na prawie niewidocznych rolkach, ciągnionymi przez dwa siwki. Dzieci gromadziły się również przy żłóbku z osiołkiem i kucykami.

 

O 14.30 rozpoczął się pokaz mody zorganizowany przez firmę Roksana Styl, a po pokazie burmistrz Wiesława Kwiatkowska podziękowała organizatorom i złożyła mieszkańcom Milanówka życzenia świąteczne podkreślając, że składa je nie tylko w imieniu własnym ale również w imieniu wszystkich pracowników Urzędu Miasta i podległych jednostek. Życzenia złożyła również przewodnicząca Rady Miasta Małgorzata Trębińska.

 

O godz.15.30 Wieczerzę Wigilijną rozpoczęła modlitwa, poświęcenie opłatków, życzenia złożone zgromadzonym przez proboszczów obu milanowskich parafii, dzielenie się opłatkiem i składanie życzeń. Zgromadzeni  mogli również wysłuchać koncertu zespołu Milanoviensis  oraz standardów bożonarodzeniowych w wykonaniu zespołu T-Band.

 

Następnie harcerze z Hufca Janusza Kusocińskiego przekazali władzom samorządowym  życzenia wraz z Betlejemskim Światłem Pokoju, będącym symbolem nadziei i pokoju między narodami, któremu w tym roku towarzyszy hasło - „Zauważ człowieka”. Światło wraz z życzeniami było również przekazywane mieszkańcom, już nie na scenie, a w pięknie oświetlonej  „bombce”.

 

Po interesującej gawędzie prof. Wojciecha Burszty, Stowarzyszenie T-Art wystawiło sztukę Marii Morozowicz-Szczepkowskiej „Wigilia Warszawska”. Równolegle, w kawiarni „Przystanek Cafe”, miało miejsce „Spotkanie z poezją świąteczną” podczas którego 3 milanowskie poetki: Elżbieta Lis, Grażyna Piotrowska i Bożena Starościak czytały swoje wiersze.

  

 

Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: Milanowskie religare