Jak już informowaliśmy, Miejska Biblioteka Publiczna w Milanówku aktywnie włączyła się w organizację Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek, który obchodzimy w dniach 8-15 maja 2019 roku. Wernisaż wystawy plenerowej pod tytułem „Czas Moniuszki”, który odbył się 8 maja, w środę o godz. 18.00 przy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Milanówku, ul. Spacerowa 4 stanowił otwarcie Tygodnia.

Oprócz licznych plansz informacyjnych, graficznych ilustracji chronologii „czasu Moniuszki”, zdjęć kompozytora i partytur z jego muzyką zaczerpniętych z polskiej biblioteki cyfrowej udostępniającej zdygitalizowane materiały ze zbiorów Biblioteki Narodowej i instytucji współpracujących, uczestnicy wernisażu mieli przyjemność wysłuchania wielu nagrań muzyki Stanisława Moniuszki nie tylko w klasycznej wersji ale również w aranżacji jazzowej.

Wystawę można oglądać do 15 maja i nie powinno to sprawić nikomu kłopotu, bo wystawa wyszła dosłownie „na ulicę”. Zachęcamy więc do spacerów ulicą Spacerową obok Urzędu Miasta. Później materiały z wystawy będą z powodzeniem służyć szkołom. Trudno przecenić walory edukacyjne wystawy. Pani dyr. Abramczuk poinformowała, że jest zainteresowanie wystawą ‑ o jej wypożyczenie zwróciła się już jedna ze szkół w Grodzisku. 

Gościem wystawy była Elżbieta Stanisława Janowska Moniuszko, członek Fundacji im. St. Moniuszki, pra, pra, pra wnuczka Stanisława Moniuszki w 5 pokoleniu po kompozytorze, po córce Elżbiecie, jednej z 10-ciorga dzieci kompozytora. Prezesem Fundacji jest Stanisław Wójcik, po innej córce artysty ‑ Jadwidze. Obecnie żyje około 60 potomków Stanisława Moniuszki: w Kanadzie, Polsce, na Węgrzech. Większość to muzycy, ale wśród potomków są również inne zawody np. matematycy.

Pani Elżbieta jest  tłumaczką z języka hiszpańskiego z uprawnieniami tłumacza rządowego. Pracowała w ambasadzie Kuby, a potem w kancelarii Sejmu. Była tłumaczem podczas wizyty Króla Hiszpanii w Polsce - zdradziła dyr. Abramczuk. Bardzo sympatyczna pani, bez trudu nawiązała kontakt z uczestnikami wernisażu, w tym ze sporą grupą młodych wolontariuszy, wspierających bibliotekę w organizacji wystawy.

Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: Moniuszko w Milanówku


To może Cię zainteresować: