Tytuł artykułu zapożyczyłam z patriotycznej homilii wygłoszonej w dniu 1 września przez proboszcza parafii św. Jadwigi w Milanówku ks. Grzegorza Jaszczyka, podczas mszy świętej odprawianej w intencji Ojczyzny. Uczestnicząc w uroczystościach związanych z 80-tą rocznicą wybuchu II Wojny Światowej w Milanówku, mogę potwierdzić, że pamięci nie utraciliśmy i pewnie nie utracimy, bo w uroczystościach bierze udział coraz więcej dzieci i młodzieży. Pamiętamy o tych straszliwych wydarzeniach, o ofiarach, o umęczonych niewinnych ludziach.

Program obchodów jest od lat podobny, co nie znaczy, że taki sam. W tym roku uroczystości związane z obchodami 80-tej rocznicy wybuchu II Wojny Światowej zakończył wspaniały koncert chopinowski w wykonaniu pianisty Marka Bracha i Warsaw Opera Quartet w składzie: pierwsze skrzypce Michał Lisiewicz, drugie skrzypce Sławomir Talacha, altówka Elżbieta Porębska, wiolonczela Marta Ziarko.

Przed południem, o 11:45 miało miejsce złożenie kwiatów na grobach żołnierzy znajdujących się na miejscowym cmentarzu, którzy w 1939 r. zginęli  broniąc Ojczyzny przed hitlerowskim najeźdźcą.

O 12:30 rozpoczęła się msza święta w intencji Ojczyzny, z udziałem pocztów sztandarowych, przedstawicieli władz samorządowych gminy i powiatu oraz licznych mieszkańców. Patriotyczną homilię, o której wspominałam we wstępie, ks. Grzegorz Jaszczuk zakończył apelem, by w naszym sumieniu dominowało pojednanie i pokój.

Po mszy świętej zgromadzeni przeszli na plac im. Stefana Starzyńskiego, gdzie po odśpiewaniu Hymnu miało miejsce złożenie kwiatów pod Pomnikiem Bohaterów, przez przedstawicieli: władz samorządowych gminy i powiatu, milanowskich szkół, samorządowego przedszkola,  harcerzy z Hufca im. Janusza Kusocińskiego, organizacji pozarządowych. Burmistrz Piotr Remiszewski wygłosił krótkie przemówienie nawiązujące do tych tragicznych wydarzeń i wniosków wynikających z nich dla nas. Podziękował również wszystkim biorącym udział w uroczystości.

Następnie wróciliśmy do kościoła na koncert chopinowski, który okazał się prawdziwą ucztą duchową dla tych, którzy cenią dobrą muzykę.  Muzyków i wszystkich zebranych przywitał Burmistrz Piotr Remiszewski i Dyrektor Milanowskiego Centrum Kultury Aneta Majak. Pani Aneta Majak przybliżyła sylwetkę pianisty i poinformowała, że będzie grał na specjalnie przywiezionym fortepianie koncertowym. Zebrana publiczność gromkimi brawami nagradzała każdy utwór wykonany przez muzyków. Na twarzach wielu osób było widać wzruszenie, a nawet łzy. Zgromadzonym trudno było rozstać się z artystami. Na bis Marek Bracha wykonał przejmującego Mazurka w stylu Chopina, utwór skomponowany przez Władysława Szpilmana w 1940 roku w getcie warszawskim, którego nuty pianista otrzymał od wnuka kompozytora.

Muzykom, za wspaniały koncert, dziękował Burmistrz Piotr Remiszewski i ks. Grzegorz Jaszczyk, który powiedział miedzy innymi, że dzisiaj spełniło się jedno z jego marzeń – koncert chopinowski w miejscu gdzie przez rok było przechowywane serce Chopina. Zapewnił również, że kościół jest otwarty na współpracę przy organizacji tego typu koncertów.

Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: Nie wolno nam utracić pamięci