Ogród autorsko-polityczny

Spośród wielu milanowskich ogrodów otwartych w niedzielę, ciekawie prezentował się autorsko-polityczny ogród państwa Szczepańskich. Właścicielka zaprosiła do niego ludzi kultury i sztuki, znanych i powszechnie cenionych.

Zwiedzajacy ogród mogli porozmawiać z Katarzyną Grocholą – autorką bestselerowych powieści, Andrzejem Zaorskim – aktorem, twórcą najlepszego polskiego kabaretu politycznego i autorem książek oraz prof. Jerzym Bralczykiem – językoznawcą, autorem słowników poprawnej polszczyzny i medialnym autorytetm w zakreie używania rodzimego języka.

Zwiedzający mogli nabyć książki zaproszonych gości i swobodnie z nimi porozmawiać. Zadaliśmy kilka pytań Andrzejowi Zaorskiemu.
O: O jakie ekspozycje wzbogaciłby Pan otwarte ogrody w Milanówku?
Andrzej Zaorski: Mnie brakuje przedstawień teatralnych, scen heppeningowych. Udział uczestników otwartych ogrodów ogranicza się do oglądania. Warto by ich zaktywizować. Mam taki pomysł, by zorganizować i prowadzić kółko teatralne dla młodzieży milanowskiej.
O: Mamy tu wystawę zdjęć m.in. czołowych polskich polityków, przy oglądaniu których trudno się nie uśmiechnąć. Jako twórca Polskiego ZOO – jednego z najlepszych kabaretów politycznych po 1989 r. - przedstawiał Pan polską scenę polityczną w konwencji zwierzęcej...
A. Z.: ... i starożytnej w "Akropoland".
O: Tak, ale w pierwszej wersji to byli politycy podobni do zwierząt. Gdyby dziś tworzył Pan taki program satyryczny, o obecnej ekipie rządzących, do jakich zwierząt, by Pan ich przyrównał?
A. Z.: Myślę, że do różnych robaków...
O: Pańska książka "Ręka, noga, mózg na ścianie" jest jednym z bestselerów, w której czasem z właściwym sobie humorem, czasem z ironiczną refleksją opowiada Pan o życiu swoim, swojej rodziny, przyjaciół współpracowników. Czy przeczytamy coś jeszcze Pana autorstwa?
A.Z.: Tak, w przyszłym roku. Ale tym razem to książka z fabułą fikcyjną i wątkami sensacyjnymi. Tyle mogę powiedzieć...

O: Dziękuję za rozmowę.

Ciekawostką dla wszystkich odwiedzających ogród Państwa Szczepańskich była wystawa zdjęć czołowych polskich polityków autorstwa Krzysztofa Jarczewskiego zatytułowana "Podejrzany portret". Autorowi udało się pokazać znane osoby polskiej polityki w ujęciach i sytuacjach niekonwencjonalnych i często humorystycznych.

 

Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: Zdjęcia polityków w ogrodzie autorsko-politycznym Państwa Szczepańskich