Milanowskie Centrum Kultury zaprosiło uczniów szkół podstawowych, z  klas I – III, do udziału w akcji TATO, MAMO, KULTURA! To był cykl dwudniowych otwartych drzwi (8, 9 października 2012), podczas których dzieci uczestniczyły w edukacji kulturalnej.

Z programu „otwartych dni” dowiedziałam się wcześniej, że w MCK dzieci wysłuchają krótkiego koncertu fortepianowego, młodego pianisty z Milanówka, który opowie jaką drogę trzeba przejść aby osiągnąć sukces w muzyce. Wezmą udział w zajęciach rytmicznych z  absolwentką szkoły muzycznej, która pokaże jak można bawić się muzyką, a także będą uczestniczyły w malowaniu wielkoformatowego obrazu, „Milanówek oczami dzieci”, czerpiąc inspiracje z obrazu „Milanówek w śmietankowej mgle” stworzonego przez lokalnych artystów, oraz w warsztatach plastycznych. Będą mogły również poznać pracę MCK „od kuchni”, zwiedzając Teatr Letni, biura, Galerię Letnisko oraz korty tenisowe.

9 października, miałam okazję zobaczyć jak wygląda fragment takiego „otwartego dnia” w MCK.
Punktualnie o godz.10 przyszły dzieci z jednej z milanowskich szkół. Jedna grupa została skierowana do Galerii Letnisko, a druga do Teatru Letniego. Każde dziecko wchodząc do sali widowiskowej miało przyklejaną do bluzeczki kolorową naklejkę z napisem Jestem Kulturalny i częstowało się ciasteczkiem, a potem trafiało na „lekcję” muzyki, którą prowadziła bardzo miła pani – pianistka. Po odpowiedzi na różne proste pytania, dzieci były poproszone na scenę, gdzie z zainteresowaniem oglądały budowę fortepianu.  Mogły również zagrać na fortepianie samodzielnie lub z panią pianistką. Uśmiechnięte twarze i aktywność dzieci świadczyły o tym, że „lekcja” im się podoba. Po lekcji muzyki, była lekcja malowania, która ujawniła wiele talentów. W tym czasie, gdy w Teatrze Letnim rozbrzmiewała muzyka, w Galerii Letnisko trwały warsztaty plastyczne: rysowania, modelowania z masy solnej (powstawały piękne jerzyki), malowania na jedwabiu. Po godzinie grupy zamieniały się miejscami i te co były w Galerii przychodziły do Teatru Letniego, a te z Teatru Letniego szły na warsztaty plastyczne do Galerii.
Panie instruktorki i artystki z dumą prezentowały wyniki dziecięcej twórczości.

Po to by mogli Państwo zobaczyć jak aktywnie dzieci uczestniczyły w zajęciach i jakie były efekty ich pracy - zapraszamy do naszej Galerii.

Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: Otwarte Dni w MCK