Zapraszamy do przejrzenia fotorelacji z piątku, pierwszego dnia kolejnej już, XI edycji Otwartych Ogrodów w Milanówku. Obiektywna Gazeta Internetowa, jako patron medialny milanowskiego festiwalu, uczestniczyła tego dnia w trzech wydarzeniach.

Motywem przewodnim tegorocznej edycji są trzy żywioły: woda, ziemia i powietrze, czyli powrót do tradycji słowiańskiej. W tej stylistyce właśnie utrzymana była wioska słowiańska dostępna dla mieszkańców od  godz. 18.00 na zielonym placu na tyłach pomnika Bohaterów.

W osadzie nie zabrakło atrakcji dla dzieci i dla dorosłych. Prezentowane były dawne rzemiosła, m.in. kowalstwo, zielarstwo, tkactwo, wyroby z gliny czy browarnictwo. Uczestnicy ogrodu mieli okazję wykonać własnoręcznie papier czerpany i skosztować specjałów słowiańskiej kuchni. Białogłowy mogły wykonać wianki z ziół i kwiatów polnych, podczas gdy przyszli wojowie mogli sprawdzić swoje umiejętności w pojedynku. Starszyzna plemienna w tym czasie mogła posłuchać ciekawych informacji o ziołach, czy odwiedzić pradawny browar.

Zobacz galerię: Otwarte Ogrody 2016 - Słowiańskie Żywioły

Następnie o godzinie 18.30 uczestniczyliśmy w wernisażu wystawy malarstwa Niny Gąsowskiej "Cztery pory roku", zorganizowanej w Lamour Maison. Wernisaż przyciągnął tłum mieszkańców i przyjaciół pani Niny. Wernisaż uświetnił niesamowity i humorystyczny występ Hanny Śleszyńskiej oraz najmłodszego pokolenia rodziny Gąsowskich.

Zobacz galerię: Otwarte Ogrody 2016 - Wernisaż wystawy malarstwa Niny Gąsowskiej

O 21.00 Przewodnicząca Rady Miasta pani Małgorzata Trębińska, Burmistrz Wiesława Kwiatkowska i Elżbieta Abramczuk z MCK oficjalnie otworzyły Otwarte Ogrody. Uroczystość uświetnił pokaz artystów Teatru Ognia i Światła Amatum i spektakl muzyczno-baletowy „LAETUS nodo” ( „Barwny węzeł”) w choreografii Zofii Czechlewskiej w wykonaniu tancerzy zaproszonych do projektu. Zorganizowanie tego wydarzenia w godzinie rozpoczęcia Mistrzostw Europy w piłce nożnej dało niesamowitą okazję kobietom i dzieciom niezainteresowanym futbolem, które z reguł nudzą się w tym czasie, do uczestnictwa w tym wyjątkowo widowiskowym wydarzeniu. Mężczyzn było niewielu. Pytanie, czy zgodnie z wieloma banerami, Milanówek to „Miasto Mieszkańców”, czy tylko kobiet.

Zobacz galerię: Uroczyste Otwarcie XI Festiwalu Otwarte Ogrody

Milanowska edycja Otwartych Ogrodów rozpoczęła się bardzo spektakularnie i atrakcyjnie. Z niecierpliwością czekamy na atrakcje kolejnych dni nie tylko w Milanówku, ale także w Brwinowie i Podkowie Leśnej.

Polub nas na Facebook