Wirtualne Muzeum Jana Szczepkowskiego to jedyna, ogólnodostępna biblioteka prac wybitnego polskiego rzeźbiarza w nowoczesnej formie. Po wielu latach kolekcja ponad 120 zabytków została poddana digitalizacji, a następnie zostanie udostępniona w sieci internetowej. To wspaniały przykład promocji lokalnego dziedzictwa na skalę globalną.
Projekt autorstwa Anety Majak i Tobiasza Bułynko zyskał wsparcie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z priorytetu Kultura Cyfrowa. Dyrektor MCK składała projekt kilkakrotnie wierząc w potencjał spuścizny jaką posiada Gmina Milanówek. Udało się! MCK otrzymało dofinansowanie w wysokości 30 tys. zł. Rozpoczęto digitalizację zabytków ruchomych wpisanych do rejestru.
Powstałe w procesie digitalizacji zasoby cyfrowe udostępnione zostaną szeroko i bezpłatnie w formie wirtualnego muzeum. Przeprowadzenie prac digitalizacji odbywało się z dostosowaniem do standardów wymagań zawartych w katalogach praktyk digitalizacji zbiorów. Cyfrowe wizerunki obiektów opracowane za pomocą profesjonalnych metod i sprzętu, uzupełnione o dopracowane opisy, teksty kontekstowe i materiały edukacyjne zobaczą światło dzienne już w listopadzie 2020. Zbiory będą publikowane na stronie wirtualnego muzeum w postaci nowoczesnej prezentacji. Użytkownik wyświetlał będzie w wysokiej jakości interesujące go obiekty w postaci cyfrowej karty zabytków. Co najważniejsze zabytki opracowane w formie 3D będzie można obejrzeć z każdej strony na komputerze, tablecie i telefonie. Zabytki zostały opatrzone specjalnymi kodami QR, dzięki czemu każde ich „płaskie” opracowanie daje możliwość przeniesienia się za pomocą telefonu, tabletu do wersji 3D.
Poddane digitalizacji cenne dla kultury zbiory autorstwa Jana Szczepkowskiego znajdą się w bazie Europeany, która umożliwia instytucjom kulturalnym w całej Europie dzielenie się swoimi kolekcjami cyfrowych z szerszą publicznością. Najważniejszą dla autorów projektu jest to, że zabytki zyskały pełną dokumentację, która w przyszłości może posłużyć zabiegom konserwatorskim, ratowaniu rzeźb przed zniszczeniem, wydrukom 3D, robieniu kopii itp.
Kolekcja zabytków autorstwa Jana Szczepkowskiego, uznanego w Polsce i na świecie twórcy okresu międzywojennego - to zasoby nieodkryte i niedostępne do tej pory. Zasługują na piękną oprawę i nowatorskie podejście. Nad projektem pracuje 8 osobowy zespół, składający się z młodych ludzi z pasją do kultury. Projekt rozwiną skrzydła i zaskoczy nie jedną osobę.
Udostępnienie dzieł pozwoli na zaprezentowanie atrakcyjnej i spójnej kolekcji sztuki narodowej, której artysta był najwybitniejszym przedstawicielem. W skład kolekcji wchodzą: rzeźby gipsowe i drewniane, przedmioty codziennego użytku, meble, szkice projektów, fotografie. Tłem życia i twórczości Jana Szczepkowskiego były przełomowe momenty polskiej historii i zmieniające się parokrotnie epoki w sztuce. Młoda Polska ukształtowała Jana Szczepkowskiego jako artystę i wskazała źródła inspiracji. Dojrzały etap twórczości zbiegł się z rozwojem niepodległego już państwa i ideą zdefiniowania polskiej sztuki narodowej. Wtedy to artysta odnosił największe sukcesy zawodowe, realizując się także jako pedagog. Na lata po II wojnie światowej przypada ostatni okres jego aktywności, polegający głównie na włączeniu się w proces odbudowy stolicy ze zniszczeń wojennych. Biorąc pod uwagę szeroki kontekst historyczno - artystyczny na szczególną uwagę zasługują następujące zagadnienia: Sukces Paryski w 1925 roku, Sarkofag Wawelski, pomniki na Placu Teatralnym, płaskorzeźby na fasadzie Banku Gospodarstwa Krajowego w Warszawie czy Towarzystwa Rolniczego w Krakowie, Fryz na Sali Obrad Sejmu RP – o tym wszystkim już wkrótce w Wirtualnym Muzeum Jana Szczepkowskiego.