Miasta, które kończą realizację jakiegoś projektu, nagłaśniają jego efekt. Dziwi więc fakt, że Milanówek, który podobno jeszcze w listopadzie ubiegłego roku zakończył projekt pn. „Zwiększenie atrakcyjności i konkurencyjności Gminy Milanówek poprzez poszerzenie oferty turystycznej”, którego jednym z efektów jest Platforma internetowa „Lokalny Przewodnik Turystyczno-Historyczny” - jeszcze tego nie zrobił. Czyżby magistraccy urzędnicy wstydzili się swego dzieła?

Brak wyeksponowanej informacji na stronie internetowej miasta, brak tablic informacyjnych na wjeździe do miasta przy drodze wojewódzkiej 719, informujących o powstaniu takiego portalu, z podaniem jego adresu, a ponadto ogłoszenie dopiero w lutym konkursu na pracownika Punktu Informacji Turystycznej zrodziło w nas wątpliwość, czy projekt został zakończony w terminie wynikającym z umowy.

Z pytaniem o faktyczny termin zakończenia projektu, koszty jego realizacji i ewentualne finansowe skutki opóźnienia w realizacji, jeżeli takie opóźnienie miało  miejsce oraz o dalszy los tablic informacyjnych postawionych w ramach projektu przed willami, z których wiele jest już zniszczonych – zwróciliśmy się do Urzędu Miasta.

W odpowiedzi uzyskaliśmy informację, że projekt został zrealizowany zgodnie z terminem wynikającym z umowy, a wiec 30 listopada 2015 roku, a ponadto przekazano nam poniższą informację  dotyczącą kosztów i tablic:

Wielu mieszkańców Milanówka pamięta jaki szum nadano otwarciu Amfiteatru, a przecież zarówno Amfiteatr jak i projekt turystyczny były realizowane na podstawie tej samej umowy, z tym samym terminem realizacji, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2007-2013; Priorytet VI – Wykorzystanie walorów naturalnych i kulturowych dla rozwoju turystyki i rekreacji; Działanie 6.2. Turystyka „Zwiększenie atrakcyjności i konkurencyjności Gminy Milanówek poprzez poszerzenie oferty turystycznej". Realizacja była współfinansowana w 47,6% przez Unię Europejską, ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Podczas otwarcia Amfiteatru nie padło żadne słowo na temat realizacji drugiej części projektu. O otwarciu Amfiteatru poinformowano w grudniowym Biuletynie Miasta Milanówka, zaś o realizacji części turystycznej projektu dopiero w numerze styczeń-luty 2016. Na str. 7 tegoż Biuletynu napisano między innymi „Stworzenie Lokalnego Przewodnika Turystyczno-Historycznego – serwisu internetowego dedykowanego dla mieszkańców oraz gości Milanówka, zapraszamy na www.kierunek.milanowek.pl. Z tego Biuletynu dowiedzieliśmy się również, że w marcu zmieni swoją lokalizację i zostanie ulokowane w Galerii Matulka Centrum Informacji Turystycznej. Zapomniano tylko napisać, gdzie znajduje się do marca. O problemach z trafieniem do Centrum informowaliśmy w artykule Dezinformowanie turystów po milanowsku Nic się nie zmieniło.

Mieszkańcy Milanówka dowiedzieli się o serwisie z Biuletynu, ale skąd mają dowiedzieć się goście? Chcąc znaleźć odpowiedź na tak postawione pytanie, w niedzielę 3 kwietnia „zamieniłam się w 3 turystów”:

  • Pierwszy - i tak pewnie zrobiłoby najwięcej osób korzystających z internetu – weszłam na stronę internetową UM. Okazuje się, że nie można tam znaleźć  adresu portalu i informacji o jego mobilnej wersji. W Praktycznych Informacjach turystyki brak. Jak klikniemy w Co warto zobaczyć otworzy nam się Milanówek w jeden dzień i tam znajdziemy informację o realizowanym projekcie i skierowanie po szczegółowe informacje na www.milanowek.pl, na której to stronie jesteśmy. W Projektach realizowanych przez Gminę Milanówek, w RPO wstępna informacja o projekcie. W menu głównym, na stronie www.milanowek.pl  w Turystyce zamieszczono jedynie opis 3 szlaków: Jedwabny Szlak, Mały Londyn i Wille.
  • Drugi – ryzykuję, wsiadam w samochód i jadę do Milanówka np. z Pruszkowa. Na granicy miasta znajduje się nowa tablica informacyjna, na której miasto informuje, że Milanówek to miasto ogród, że jest członkiem PTO, ma 3 partnerów i ich wymienia (jednego mało aktualnego) i że jest miastem monitorowanym. Brak zachęty do wejścia na portal turystyczny i brak jego adresu.
  • Trzeci – ryzykuję i wsiadam w pociąg. Dojeżdżam do Milanówka, schodzę do tunelu i tam są kierunkowskazy do Urzędu Miasta, Policji, Milanowskiego Centrum Kultury i Straży Miejskiej. Niestety brak kierunkowskazu do Centrum Informacji Turystycznej. Jak wyjdę z tunelu na stronę południową to znajdę kolejne kierunkowskazy, w tym do Galerii  Matulka. Do Centrum Informacji Turystycznej nie trafię bo nie wiem, że znajduje się ono w Galerii Matulka. Jak pójdę w prawo to trafię na nową mapę, a na niej już znajdę adres portalu www.kierunek.milanówek.pl i wiele innych informacji. Jak wyjdę z tunelu na stronę północną, to trafię na mapę, na której nie ma żadnych dodatkowych informacji.

W końcu trafiam do Galerii Matulka. Jest godzina 13.30. Na drzwiach poczty wisi informacja (kartka papieru przyklejona taśmą), że w niedzielę Centrum Informacji Turystycznej jest czynne do 15.00.Okazuje się, że informacja jest nieprawdziwa – drzwi są zamknięte.

Nie oceniam, czy projekt zrealizowano dobrze, czy źle, czy wart jest wydanych na niego pieniędzy. Zadaję tylko jedno pytanie – W jakim celu?

I jeszcze jedno – zapytałam kilkanaście osób z Milanówka i okolic, czy wiedzą o projekcie i turystycznym portalu. Nie uzyskałam żadnej twierdzącej odpowiedzi.

Zapraszamy do Galerii. W niej znajdą Państwo zdjęcia kierunkowskazów i informacji, na które powołuję się w tekście.

Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: Promocja po milanowsku - Czyżby wstydliwy temat?