Decyzją 68/2020 z dnia 27 sierpnia 2020 roku, Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków wpisał do rejestru zabytków nieruchomych województwa mazowieckiego, budynek Teatru Letniego znajdujący się przy ul. Kościelnej 3 w Milanówku wraz z otaczającymi go terenami rekreacyjnymi, zwanymi dawniej „Osada Rozrywka”.

Teatr Letni powstał w ciągu roku, od podjętej w dniu 3 września 1908 r na zebraniu założycielskim Milanowskiego Towarzystwa Letniczego (MTL), uchwały o jego budowie. Oddano go do użytku pod koniec lipca 1909 r. Ma więc 111 lat. Teraz czeka nas jego rewitalizacja. Miejmy nadzieję, że Urzędowi Miasta w Milanówku uda się, podobnie jak ma to miejsce w przypadku innych inwestycji, uzyskać środki zewnętrzne na rewitalizację tego obiektu.

Powierzchnia terenu „Osada Rozrywka”, przed przekazaniem jego części pod budowę wiaduktu, wynosiła ok. 11 000 m2. Obecnie na tym terenie poza rozbudowanym Teatrem Letnim znajdują się 3 korty tenisowe, których historię przypomina wystawa zorganizowana przez MTL z okazji obchodów  ich 110 urodzin (pisaliśmy o tym w lipcu 2019 r), budynek zwany „Galeria” z przymocowaną do elewacji od strony ul. Kościelnej historyczną tabliczką  z numerem i nazwą „Osada Rozrywka”, plac zabaw dla dzieci, parkingi dla kilkunastu samochodów, budynek trafo oraz teren zielony z drzewami i ozdobnymi krzewami.

Zachęcamy Czytelników do zapoznania się z bogatą historią tego obiektu, którą dość szczegółowo opisał pan Andrzej Pettyn. http://www.tmm.net.pl/print,news,752.html

Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: Teatr Letni wpisany do rejestru zabytków