Ulica Długa miała być przebudowana w ubiegłym roku, jako jedna z wielu planowanych jeszcze w poprzedniej kadencji samorządowej. Niestety, wówczas wykonawca wybrany w przetargu, wycofał się po podpisaniu umowy i sprawa upadła. Ponowny przetarg wiosną tego roku wyłonił nowego wykonawcę, który właśnie zakończył prace.

Ulica Długa przez długie lata nie miała szczęścia. Po budowie kanalizacji sanitarnej stawała się w kolejnych latach w okresie jesienno-zimowym coraz trudniej przejezdna. Wymagała przebudowy na odcinku 460 m. Mieszkańcy bardzo się ucieszyli, gdy w kwietniu ubiegłego roku wyłoniono w przetargu wykonawcę przebudowy ulicy i podpisano z nim umowę. Niestety, radość trwała do lata, kiedy to wykonawca wycofał się z umowy i wszystko zostało po staremu.

Na szczęście, w nowej kadencji samorządu inwestycja ta „nie spadła” z planu i w ponownym przetargu wybrano wykonawcę (P.T.H.U PACHOLCZYK), który podjął się wykonać przebudowę  ulicy Długiej (wraz z odwodnieniem), w okresie od czerwca do końca listopada br., za 1 094 509,35 zł, czyli o niemal 90 tys. zł taniej niż opiewała niezrealizowana umowa z poprzednikiem w 2018 r. Koniec listopada jako termin zakończenia prac zapowiadał grzebanie się w błocie wykonawcy i okolicznych mieszkańców, co wyglądało mało atrakcyjnie, toteż od pierwszych dni trwania inwestycji z zainteresowaniem obserwowaliśmy postęp prac. Krytyczny stosunek do wykonawstwa inwestycji drogowych wyrobiony w nas przez doświadczenia ubiegłych lat (np. ul. Sosnowa, o której pisaliśmy) zachęcał do szukania błędów, opóźnień, utrudnień w ruchu.

Zachęcany w lecie do napisania reportażu o przebiegu inwestycji, zastanawiałem się co napisać:- że pracują? Ano pracują … Narzekać można było głównie na hałas od rana do późnych często godzin popołudniowych, świadczący o intensywności tej pracy. Rezultat był taki, że wykonawca zgłosił inwestycję do odbioru 2 miesiące przed umownym terminem jej zakończenia. Gazeta Obiektywna była świadkiem odbioru w terenie. Po szczegółowych oględzinach całego wyremontowanego odcinka ulicy, w obecności wiceburmistrza Ryszarda Rabana i kierownika Referatu Technicznej Obsługi Miasta Tomasza Hajdusa, inspektor nadzoru inwestorskiego Barbara Płomińska-Pykało i  kierownik budowy Piotr Krasnodębski podpisali protokół odbioru, stwierdzając zgodność wykonanych prac z zamówieniem – bez uwag. Gratulujemy! Wypada jeszcze dodać, że mieszkańcy ulicy Długiej nie musieli czekać do tej chwili, aby z niej korzystać. Praktycznie dla lokalnych użytkowników drogi była ona dostępna dużo wcześniej.

Jako użytkownicy możemy mieć tyko dwie uwagi: 1) progi spowalniające stanowią dla samochodów osobowych rygorystyczne ograniczenie ‑ nie radzimy testować zawieszenia przy dopuszczalnej prędkości 30 km/h, 2) na kilkunastometrowym odcinku ogrodzenie z siatki, nie wiedzieć czemu wychodzące poza linię innych ogrodzeń, utrudnia ruch pieszych obok słupa energetycznego – ale tu chyba UM nie nadążył za tempem drogowców i nie zdążył uregulować sprawy z właścicielem działki.

Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: Ulica Długa przebudowana


To może Cię zainteresować: