Przez wiele lat, z inicjatywy pani Danuty Kijewskiej, przy zaangażowaniu autentycznych wolontariuszy, były organizowane w Milanówku Wieczerze Wigilijne dla samotnych i potrzebujących. Wsparcie Urzędu Miasta dla tej inicjatywy było różne, a na stołach i w paczkach, którymi obdarowywano potrzebujących było głównie to, co różni przedsiębiorcy przekazali z „dobrego serca”.  Od dwóch lat Milanowskie Wigilie mają zupełnie inny charakter.

Na Wieczerzę Wigilijną zapraszani są wszyscy mieszkańcy. Wieczerza odbywa się nie w szkolnych salach lecz w namiocie ustawionym na ulicy Warszawskiej. Jest finansowana z budżetu miasta, a jej głównym organizatorem jest Milanowskie Centrum Kultury. Wigilijnej Wieczerzy towarzyszą występy artystyczne, świąteczny kiermasz i wiele innych atrakcji. Tegoroczna Wigilia Miejska była najważniejszą pozycją w programie „Świątecznej Warszawskiej”. Program był bardzo bogaty i realizowany z dużym rozmachem.

Już od godz. 10.00 działał kiermasz świąteczny. Na stoiskach ustawionych po obu stronach ulicy Warszawskiej można było kupić wyroby rękodzielnicze i świąteczne potrawy, w tym efekty artystycznej twórczości milanowskich uczniów i uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej Katolickiego Stowarzyszenia Archidiecezji Warszawskiej. Było również stoisko norweskie, na którym prezentowano wyroby  związane z obrzędami świątecznymi, zorganizowane w ramach współpracy Milanówka z norweską gminą Frogn.

O godz. 12.00, na scenie ustawionej przed wejściem do tunelu, burmistrz Wiesława Kwiatkowska powitała wszystkich zebranych, a następnie mogliśmy podziwiać kolędujących młodych artystów z milanowskich szkół. Z uczniami śpiewali nauczyciele i wychowawcy.

Przed godziną 14.00 miało miejsce odsłonięcie muralu na ścianie budynku obok poczty, który powstał dzięki inicjatywie i zaangażowaniu Stowarzyszenie Jedwabnictwa Milanowskiego. Na muralu upamiętniono  twarze twórców polskiego jedwabnictwa – Henryka i Stanisławy Witaczków. Powstanie muralu zostało częściowo sfinansowane przez Urząd Miasta oraz Stowarzyszenie „Europa i my”.

O 14.30 licznie zgromadzeni przed sceną oglądali, przygotowany przez Miejską Bibliotekę Publiczną, Teatrzyk dla  dzieci, po którym rozpoczął się najważniejszy punkt programu – Wieczerza Wigilijna. Wieczerzę poprzedziła modlitwa pod przewodnictwem księży z obu milanowskich parafii oraz życzenia świąteczne skierowane do wszystkich licznie zgromadzonych przez panią Burmistrz, wraz z towarzyszącymi jej: Łukaszem Stępniem – zastępcą pani Burmistrz  oraz Maciejem Jastrzębskim - sekretarzem Miasta, w asyście małych śnieżynek.  Mieszkańcy dzielili się opłatkiem, składali sobie życzenia i wspólnie spożywali posiłek przy świątecznie udekorowanych stołach, stroikami przygotowanymi przez słuchaczy Milanowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

„Świąteczną Warszawską” zakończyły piękne jak zwykle występy dzieci z milanowskiego przedszkola publicznego, koncert robiącej ogromne postępy Milanowskiej Orkiestry Dętej i przekazanie mieszkańcom przez Hufiec ZHP – Betlejemskiego Światełka Pokoju.

W słowach nie da się oddać klimatu „Świątecznej Warszawskiej”. Lepiej to zrobią liczne zdjęcia zamieszczone w Galerii. Zapraszamy.

Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: Wigilia Miejska w Milanówku