Program XII Festiwalu Otwartych Ogrodów w Milanówku był wyjątkowo bogaty. Gospodarze ponad 30 ogrodów zapraszali, od piątku do niedzieli, mieszkańców Milanówka i okolic. Niektórzy przygotowali nawet program dwu dniowy. W programie znalazły się rozmowy i dyskusje, wystawy, koncerty, zajęcia edukacyjne i sportowe, a także spotkania o tematyce nawiązującej do chlubnej historii Milanówka. Ogrodowa oferta uwzględniała potrzeby mieszkańców w różnym wieku.

Redakcja odwiedziła kilka ogrodów. Tegoroczny FOO wypadł w 40. Urodziny Milanowskiego Centrum Kultury i od tego wydarzenia, mimo iż wcześniej odwiedziliśmy „Rozśpiewany Ogród” przy ul. Kaprys 2, rozpoczynamy naszą krótką relację.

Obchody 40. Urodzin MCK połączono z uroczystym otwarciem 12. Festiwalu. Oba te wydarzenia miały miejsce w Willi Borówka, dzięki gościnności gospodarzy prowadzących tu restaurację Blueberry Duck. Otwarcia Festiwalu dokonała Burmistrz Wiesława Kwiatkowska. Przypomniała historię MCK od 1977 roku, kiedy to ten przybytek kultury w Milanówku miał nazwę Centrum Kultury i Propagandy. Przypomniano dawne siedziby w Willi Zosinek i Kinie Orzeł, a także kierujących tą zasłużoną placówką kultury: Kazimierza Wesołowskiego, Lechosława Kwiatkowskiego, Elżbietę Kwiatkowską, Wojciecha Olejnika, Aleksandrę Magierecką, Annę Biczyk, Mirosława Rzońcę i Annę Osiadacz. Niestety, tylko nieliczni, w tym kierująca MCK w latach 1992-2003 Aleksandra Magierecka, byli obecni na przyjęciu urodzinowym. Dyrektor MCK Aneta Majak podziękowała wszystkim organizacjom pozarządowym współpracującym z MCK i zaprosiła do wspólnego zdjęcia.

Po części oficjalnej miało miejsce częstowanie licznie zebranych urodzinowym tortem, a następnie potańcówka przy utworach muzycznych proponowanych przez Justynę Jary i towarzyszący jej zespół PompaDur.

Z okazji 40. Urodzin wszystkim pracownikom MCK życzymy wielu ciekawych pomysłów i projektów, uznania mieszkańców, zadowolenia z realizacji zadań, a przede wszystkim nowej siedziby.

Tak jak wcześniej wspomnieliśmy, przed uroczystym otwarciem FOO odwiedziliśmy o godzinie 18 „Rozśpiewany Ogród” przy ul. Kaprys, gdzie uczestniczyliśmy w koncercie składającym się z dwóch części. W pierwszej części wysłuchaliśmy KOD Kapeli, w drugiej kilka piosenek zaśpiewał lubiany i znany w Milanówku, a mieszkający po sąsiedzku w Podkowie Leśnej - Marek Majewski. W jego wykonaniu usłyszeliśmy między innymi piosenki z okresu „Solidarności”.

W ogrodzie „Sztuki i myśli” uczestniczyliśmy w spotkaniu wokół książki „Wschód i Zachód”. Spotkanie rozpoczęło się z niewielkim opóźnieniem, gdyż oczekiwaliśmy jadącej z daleka znanej dobrze starszym mieszkańcom Milanówka, piosenkarki Sławy Przybylskiej. Autorzy książki, Artur Cieślar i Jadwiga Staniszkis, w swojej rozmowie poruszali wiele tematów, czasem luźno związanych z tematyką książki. Z rozmowy, którą z Jadwigą Staniszkis prowadził Artur Cieślar, słuchacze mogli częściowo poznać życiową filozofię pani profesor, która jak sama o sobie mówi nie jest społecznikiem, zaś socjologiem została przez pomyłką. Jednak jak twierdzi, krążenie idei znacznie lepiej od socjologii ukazuje filozofia. Jadwiga Staniszkis wspominała swoje liczne podróże, w tym do Japonii i Chin. Podkreślała szacunek Japończyków dla przestrzeni i estetyki, a także z podziwem odniosła się do chłopskiej zdolności przetrwania, którą zaobserwowała u Chińczyków. Jadwiga Staniszkis mówiła również o swoim domu w Podkowie Leśnej, o posiadanych przez nią umiejętnościach trafiania na ciekawe trofea z licznych podróży. W rozmowie zastanawiano się również nad wpływem polityki na religię, nad władzą totalną i możliwością sprawowania przez nią kontroli nad zachowaniem obywatel. W rozmowie pojawiły się też wątki polityczne. Słuchacze mieli możliwość zadawanie pytań pani profesor. W ogrodzie mogliśmy również podziwiać obrazy namalowane przez Artura Cieślara.

Wieczorem odwiedziliśmy  ogród Bożeny i Macieja Utratów, gdzie wysłuchaliśmy w ramach koncerty „Truskawki w Milanówku” wielu pieśni i największych przebojów operowych, w wykonaniu dr Justyny Reczeniedi. Śpiewaczce, mieszkance Milanówka, ostatniej uczennicy Bogny Sokorskiej, towarzyszyła na fortepianie Małgorzata Piszek z opery Narodowej. W programie wieczoru znalazła się również tytułowa piosenka koncertu.

Byliśmy także w kilku ogrodach proponujących atrakcje dla nieco młodszych mieszkańców. Na terenie przedszkola przy ul. Podgórnej obejrzeliśmy przedstawienie Czerwony Kapturek w wykonaniu rodziców przedszkolaków. Po przedstawieniu milusińscy mogli wykonać przedmioty związane z tematem spektaklu, uczestniczyć w różnych grach i zabawach na nowo oddanym placu zabaw i ze smutkiem opuścić ogród z pięknie pomalowaną buźką.

W ogrodzie Warsztaty Terapii Zajęciowej KSNAW w Milanówku, tematem przewodnim było hasło „Mydło lubi zabawę”. Zgodnie z nim produkowaliśmy własne mydełka o wymyślnych kształtach, kolorach i zapachach i bawiliśmy się przy ślicznie wykonanych z ceramiki grach planszowych. Mogliśmy podziwiać też pracę uczestników WTZ KSNAW.

W przedszkolu społeczne T.P.I.S.S.P. przy ul. Wspólnej obejrzeliśmy przedstawienie pt.: „Ludwiczka szuka przyjaciół”. Oglądaliśmy też tańce w wykonaniu przedszkolaków, oraz pokaz karate. Uczestniczyliśmy w wielu grach i zabawy integracyjnych. Robiliśmy też ciekawe eksperymenty fizyczne. Dodatkowo każdy mógł spróbować wyśmienitych sałatek i ciast, pomalować sobie buzię, pobawić się balonami i popuszczać bańki mydlane.

Pełni podziwu dla gościnności i pomysłowości gospodarzy ogrodów z niecierpliwością, podobnie jak wielu mieszkańców Milanówka, będziemy oczekiwali kolejnego festiwalu.

Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: XII Otwarte Ogrody w Milanówku