W dniu 30 grudnia, po niedzielnej wieczornej mszy świętej, mieliśmy okazje wysłuchać koncertu Chóru LACRIMOSA, działającego przy parafii Matki Bożej Bolesnej w Milanówku. Chór tym razem sięgnął do skarbca polskiej kolędy i licznie zgromadzonym słuchaczom zaproponował wysłuchanie kolęd z tekstami patriotycznymi, pochodzących z różnego okresu naszej walki o niepodległość, śpiewanych na melodię kolęd znanych nam wszystkim.
Była to kontynuacja koncertów pieśni patriotycznej prezentowanych przez Chór LACRIMOSA z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości. W prezentowanych utworach powrócono do 123 lat niewoli i wielu doznanych upokorzeń, czasu zmagań narodu polskiego z zaborcami, czasu zrywów powstańczych i walki, i ciągłej, niegasnącej nadziei pięciu pokoleń Polaków, że upragniona wolność kiedyś nadejdzie…
Koncert składał się z czterech części:
Część I - czasy zaborów : „Kolęda” na mel. „W żłobie leży” , Lulajże Jezuniu, kolęda z zaboru pruskiego na mel.”Hej w dzień narodzenia”, „Bóg się rodzi” z roku 1848, „W żłobie leży” z czasów Powstania Styczniowego, „Idzie stary wiarus” z roku 1898 na mel. „My też pastuszkowie”,
Część II – czasy I Wojny Światowej : „Kolęda Legionistów” z roku 1914, na mel. „Z narodzenia Pana”, „Kolęda Żołnierska” z roku 1914, na mel. „Przybieżeli do Betlejem”, „Kolęda Żołnierska” z roku 1915, na mel. „Mizerna cicha”, „ Kolęda Legionów” z okresu wigilii 1915, na mel. „W Dzień Bożego Narodzenia”, „Bóg się rodzi” Boże Narodzenie 1918,
Część III – czasy II Wojny Światowej: „Kolęda Łagrowa” z rok 1942 na mel. „Jezus Malusieńki”, „Kolęda” z roku 1942 , na mel. „O gwiazdeczko”, „Lulajże Jezuniu na polskiej ziemi” z roku 1942 , na mel. „Wesoła nowina”, „ Do Betlejem” z roku 1943, na mel. „Narodził się Jezus Chrystus”,
Część IV – czasy stanu wojennego : „Kolęda internowanych” – powstała podczas ponurych dni stanu wojennego w grudniu 1981 roku w więzieniu na warszawskiej Białołęce, „Kolęda Internowanych” na mel. „Bóg się rodzi” ze słowami M. Zębatego,
Koncert prowadził pan Henryk Jankowski, chórzysta/bas. Przed każdą jego częścią przypominał tekst wiersza/kolędy z tego okresu. Wzruszający tekst Kolędy Warszawskiej z okresu II Wojny Światowej pozwolę sobie Państwu przypomnieć.
O, Matko, odłóż dzień Narodzenia na inny czas./Niechaj nie widzą oczy Stworzenia, jak gnębią nas/Niechaj się rodzi Syn najmilszy, wśród innych gwiazd,/Ale nie u nas, nie w najsmutniejszym ze wszystkich miast./Bo w naszym mieście, które pamiętasz, z dalekich dni,/Krzyże wyrosły, krzyże i cmentarz, świeży od krwi./Bo nasze dzieci pod szrapnelami, padły bez tchu./O! Święta Mario, módl się za nami, lecz nie chodź tu./A jeśli chcesz już narodzić w cieniu warszawskich zgliszcz,/To lepiej zaraz po urodzeniu rzuć Go na Krzyż.
Chórem dyrygowała siostra Natalia Konopczuk ze Zgromadzenia Sług Jezusa. Akompaniowała pani Alicja Brzeska, która również śpiewała i uczestniczyła w przygotowaniu koncertu.
Na zakończenie pan Henryk Jankowski złożył zebranym życzenia Noworoczne z dedykacją utworu zespołu PERFECT „Bóg narodzi się”, który usłyszeliśmy oczywiście w wykonaniu Chóru LACRIMOSA.
Publiczność dziękowała chórowi brawami na stojąco. Podziękowania złożył również proboszcz parafii Matki Bożej Bolesnej ksiądz kanonik Jan Mężyński, podkreślając profesjonalizm chórzystów i prowadzącej chór, ich zaangażowanie i ciężką pracę.