Z Milanówka na Eurowizję

19 lutego Luna została ogłoszona reprezentantką Polski na Eurowizję 2024. Będzie to trzydziesty występ naszego kraju w konkursie. Warto zaznaczyć, że artystka związana jest z Milanówkiem i była uczennicą grodziskiej szkoły muzycznej.

Luna, czyli Aleksandra Wielgomas, wystąpi w 68. Konkursie Piosenki Eurowizji, w szwedzkim Malmö i zaśpiewa piosenkę „The Tower” (Wieża), napisaną specjalnie z myślą o tym konkursie.

Milanowianka urodziła się w 1999. W 2011 roku ukończyła Państwową Szkołę Muzyczną I stopnia im. T. Bairda w Grodzisku w klasie skrzypiec. Śpiewa, gra na skrzypcach i fortepianie, a także pisze i komponuje. Jej  pasją jest sztuka i moda. Interesuję się również filozofią i astrologią. Bardzo lubi czytać książki. Jest instruktorką jogi. Od dziecka występowała na deskach warszawskich teatrów muzycznych i opery.

Debiutancki utwór pt. „Na wzgórzach niepokoju” Luna wydała w 2018 roku dzięki wytwórni Kayax. W jej dorobku znajduje się minialbum „Caught In The Night” z 2021 roku oraz debiutancki krążek studyjny „Nocne Zmory” z 2022 roku. Aktualnie związana jest z wytwórnią Universal Music Polska. Pseudonim Luna przybrała w 2020 roku, wcześniej tworzyła pod własnym imieniem i nazwiskiem.

Finał 68. konkursu Piosenki Eurowizji odbędzie się w sobotę, 11 maja w hali sportowej w  Malmö, wszystko za sprawą zeszłorocznej wygranej Loreen, szwedzkiej wokalistki. To ósma  edycja Eurowizji w Szwecji. Kiedy Telewizja Polska ogłosiła, że głosowanie jury w wewnętrznych preselekcjach wygrała Luna z piosenką The Tower, nie zabrakło kontrowersji. Wybór wzbudził wiele emocji, a sama procedura głosowania jury pozostawiła wiele pytań opinii publicznej.

Piosenka „The Tower” miała premierę 24 stycznia tego roku. Powstała we wrześniu 2023 roku w Wielkiej Brytanii we współpracy z Fyfe oraz Maxem Cooke. „The Tower” to piosenka popowa, nie jest w dotychczasowym, mrocznym stylu - jak deklaruje artystka. Ma jasny przekaz, Jest manifestem wolności i siły, „wyjście z mroku i ciemności”, a także symbolizuje „porzucenie więzów, blokad, ograniczeń, negatywnych schematów i relacji. Zburzenie wieży to wyjście na świat. Wieża to miejsce, stan, który budujemy my sami” - mówiła Luna, w licznych wywiadach po preselekcjach. Do tej piosenki stworzono teledysk pokazujący grę w szachy. Piosenkarka specjalnie nauczyła się tej gry, ponieważ chciała w teledysku  wypaść wiarygodnie. Twórcą klipu jest Maciej Zakliczyński.

Trzymamy kciuki i życzymy sukcesów na konkursie Eurowizji.

 

Polub nas na Facebook