Już niedługo Piastów wzbogaci się o nowy pomnik. Radni podjęli decyzję o zakupie zabytkowej lokomotywy jako eksponatu dla upamiętnienia tradycji kolejowej miasta. W założeniu pojazd ma być nową atrakcją turystyczną przy nowym centrum przesiadkowym.

Sprawa dotyczy oryginalnej lokomotywy z czasów II Wojny Światowej – Ty2-220, która wyprodukowana została w 1943 r. w Mühlhausen w Niemczech, a do polskiego taboru wprowadzona została zaraz po zakończeniu wojny. Pojazd służył w Iłowie i Skierniewicach aż do 1989 r., kiedy to został wykreślony z inwentarza i trafił na torowisko przy niestrzeżonym przejeździe kolejowym w Tłuszczu. Tu stał się jedną z atrakcji turystycznych, ale nieremontowany – z czasem powoli niszczał. Włodarze Piastowa zdecydowali się jednak na zakup zabytkowego parowozu za 75 800 zł, w ramach licytacji przeprowadzonej przez PKP Intercity.

Podczas ostatniej sesji rady miasta, Burmistrz Grzegorz Szuplewski podkreślił, że parowóz będzie symbolem tożsamości mieszkańców i upamiętnieniem tradycji kolejowych miasta. Przypomnijmy, że Piastów to pierwsza po Warszawie stacja na linii kolei warszawsko-wiedeńskiej. Takim zakupom sprzyjają także wyjątkowe jubileusze – obchodzone w tym roku 95-lecie nadania nazwy miejscowości oraz ubiegłoroczne 90-lecie powstania gminy. – To są ważne rocznice, które budują tożsamość mieszkańców, a zarazem zobowiązują nas do dbania o przestrzeń zbiorowej pamięci i przyczyniają się do lepszego zrozumienia specyfiki takiego miasta, jak Piastów, które swój najbardziej burzliwy rozwój przeżyło w latach 30. ubiegłego wieku właśnie dzięki kolei i dynamicznie rozwijającemu się przemysłowi. Te dwie rzeczy ujęte są w herbie naszego miasta nieprzypadkowo – podkreślał w swojej wypowiedzi burmistrz, który zapowiedział również starania o uzyskanie dla lokomotywy certyfikatu zabytku. Zaproponował także, by pomnik był atrakcją dla pasażerów kolei i tym samym znalazł swoje miejsce w bezpośrednim sąsiedztwie dworca przy nowo powstającym centrum przesiadkowym po południowej stronie miasta.

Nie wszyscy podchodzą równie entuzjastycznie do tego pomysłu.-  Ta lokomotywa jest ważna z punktu widzenia historycznego.- mówił reprezentujący Koalicję Obywatelską radny Tomasz Jankowski - Niestety nie poprawi bezpieczeństwa mieszkańców, a stan dróg nie ulegnie poprawie. Radny wnioskowało przeniesienie środków na remont dróg. Burmistrz ripostował jednak, że w budżecie zostały zaplanowane wystarczające środki na ten cel. Jakie jest Państwa zdanie na ten temat? Zachęcamy do dyskusji na naszych stronach!

Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: Lokomotywa pomnikiem historii miasta