W sobotę Podkowa Leśna tętniła niezwykłą młodzieńczą radością i pozytywnymi emocjami. Wszystko dzięki zorganizowanemu w tym dniu przez władze miasta i przy współpracy Policji, I Miejskiemu Przystankowi PaT. Około 500 młodych ludzi brało udział w warsztatach, a podczas Patosfery zaprezentowało miastu umiejętność dobrej zabawy bez używek. W gali finałowej wszyscy mogli przekonać się jak twórczo można realizować profilaktykę rówieśniczą i promować modę na życie wolne od uzależnień i przemocy. Nad bezpieczeństwem uczestników cały czas czuwali grodziscy policjanci, którzy bardzo wspierają tego typu działania.

Program „Profilaktyka a Ty” to działanie profilaktyczne prowadzone przez Komendę Główną Policji, skierowane do młodych ludzi i ich rodziców. Głównym celem programu jest inicjowanie innowacyjnych działań skierowanych przeciwko zjawiskom patologii społecznej i tworzenie ogólnopolskiej społeczności promującej modę na życie wolne od uzależnień. W całym kraju powstają grupy młodzieży, które chcą docierać do innych poprzez profilaktykę rówieśniczą opartą na formach artystycznych. Młodzi ludzie wykorzystują do tego celu swoje zdolności aktorskie, muzyczne, plastyczne, poetyckie i inne. Takimi metodami łatwiej komunikować się z rówieśnikami i pozytywnie wpływać na zmianę sposobu ich myślenia i zachowania.

Jedna z takich grup tworzy się także w Podkowie Leśnej. Jej członkowie pod kierunkiem opiekuna  i lidera PaT- Pani Ewy Zalewskiej, a także władze miasta i autor programu- inspektor Grzegorz Jach razem z innymi policjatami, zaprosili ponad 500 rówieśników z całego Mazowsza na I Miejski Przystanek PaT. Organizatorzy, przygotowali działania profilaktyczne dla uczestników w podkowiańskim Zespole Szkół. Uroczystego otwarcia działań dokonał burmistrz – Artur Tusiński. Następnie młodzież mogła wybrać odpowiadające im zajęcia spośród zorganizowanych kilkunastu różnych warsztatów, od zajęć m.in. z zakresu twórczego myślenia, poprzez różne style tańca, dziennikarstwo, plastykę, teatr, po sztuki walki, czy krótkofalarstwo lub fizjoterapię i Qigong . Warsztat samoobrony poprowadził policjant grodziskiej komendy- st.sierż. Konrad Tarczyński.

Wyjątkowym elementem Przystanku była Patosfera. Wszyscy uczestnicy wyszli na ulice Podkowy Leśnej, aby w radosny sposób przekonywać lokalną społeczność, że warto żyć bez uzależnień i przemocy i robić coś dobrego dla drugiego człowieka, nie oczekując zapłaty. Widowiskowy pochód poprowadził inspektor Grzegorz Jach, a wzięli w nim udział także przedstawiciele urzędu i szkoły z Panią dyrektor Elżbietą Mieszkowską na czele, a także Komendant Powiatowy Policji w Grodzisku Maz.- mł.insp. Grzegorz Styczyński wraz z policjantami. Na czele pochodu szły sympatyczne maskotki- wiewiórka i policyjny miś Grodziś. Nad bezpieczeństwem całej grupy na drodze czuwali policjanci, zamykający na czas przemarszu fragmenty ulic. Kulminacyjnym punktem Patosfery był odśpiewany hymn i zatańczony taniec PaTu- belgijka w parku miejskim.

Prezentacja wspaniałych wyników pracy młodzieży i instruktorów na warsztatach odbyła się podczas gali finałowej. Następnie organizatorzy całego profilaktycznego dnia odebrali gorące podziękowania od wszystkich uczestników. Udane spotkanie zakończyło się koncertem zespołu Bethel i deklaracją, że twórcze i aktywne działania profilaktyczne młodzieży będą kontynuowane.

Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: I Miejski Przystanek PaT w Podkowie Leśnej za nami