Po długiej przerwie, Centrum Kultury i Inicjatyw Obywatelskich w Podkowie Leśnej zaprosiło mieszkańców na wydarzenie w plenerze z udziałem publiczności. I to zaczęło z wysokiego C, bo w sobotę przed Pałacykiem Kasyno odbyła się ogólnopolskie prawykonanie koncertu „Dekalog” z udziałem wybitnych artystów polskiej sceny muzycznej, m.in. Andrzeja Jagodzińskiego.

Dziesięć Przykazań – najważniejszy kodeks moralny cywilizowanego świata. Ten zawierający uniwersalną mądrość zbiór, który wciąż nie traci na aktualności, staje się inspiracją dla wielu artystów. Tak też jest i w tym wypadku, gdy znakomici muzycy postanowili stworzyć koncert słowno-muzyczny pt. „Dekalog”. Jak podkreślają, ich interpretacja Dziesięciu Przykazań w formie odrębnych pieśni, jest próbą podzielenia się z publicznością pewną refleksją i zaproszeniem do własnych, czasem trudnych przemyśleń, a zarazem opisem kondycji współczesnego człowieka w odniesieniu do konkretnych pryncypiów. Co w tym najważniejsze, „Dekalog” w interpretacji artystów ma 11, a nie 10 przykazań. - Wiąże się to z rodzajem olśnienia, jakiego doznałam słuchając wystąpienia Pana Mariana Turskiego podczas uroczystości związanych z rocznicą wyzwolenia obozu koncentracyjnego w Auschwitz. Pan Turski powiedział tam bardzo ważne zdanie: Nie bądź obojętny. 11 przykazanie dekalogu powinno brzmieć: Nie bądź obojętny. Zastanawiające – pomyślałam wtedy, dlaczego tego zdania nie umieścił Pan Bóg na kamiennych tablicach. Nie wolno nam nie reagować na zło i niegodziwość. Ale przepraszam, zagalopowałam się, ponieważ próba korygowania autora dekalogu jest nie na miejscu. Z drugiej strony przyznać trzeba uczciwie, że i tych 10 przykazań ciągle nie potrafimy dochować – podkreśliła autorka tekstu, Wiesława Sujkowska. - W czasach niepokoju, rodzącego się w nas lęku i takiej niepewności, najbezpieczniej jest sięgnąć do korzeni, a właśnie Dekalog jest takim korzeniem naszego człowieczeństwa. Dlatego zdecydowaliśmy się wraz z Panem Andrzejem Jagodzińskim na napisanie 10, czy właściwie 11 pieśni i mamy nadzieję, że będą się Państwo podobały.

Koncert skonstruowany jest jako rodzaj 11-częściowej suity czerpiącej z jazzu, muzyki klasycznej i ludowej. Autorem tego zestawiania jest Andrzej Jagodziński – jeden z mistrzów polskiej muzyki jazzowej, który podczas wydarzenia zasiadł przy fortepianie. A towarzyszyli mu: Agnieszka Wilczyńska(wokal), Adam Nowak (wokal) oraz muzycy Andrzej Jagodziński Trio: Robert Majewski (trąbka, flugelhorn), Adam Cegielski (kontrabas) i Czesław „Mały” Bartkowski (perkusja).

Zachęcamy do obejrzenia zdjęć z sobotniego prawykonania koncertu. Dla wszystkich tych, którzy nie dali radę w sobotni wieczór wybrać się do Podkowy mamy bardzo dobre informacje! Koncert usłyszeć możemy również dziś w sali widowiskowej Centrum Kultury w Grodzisku Mazowieckim o godzinie 19.00. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny, ale ilość miejsc ograniczona. Bezpłatne wejściówki są do odbioru w kasach kina od godziny 12.00.

Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: Jedenaste: Nie bądź obojętny