Podczas ogólnopolskiej konferencji „Miasto dostępne”, która odbyła się w Warszawie, w dniu 21 września 2016 r. Burmistrz Miasta Podkowa Leśna z rąk jury konkursu TUP (Towarzystwo Urbanistów Polskich) odebrał nagrodę honorową w kategorii zrewitalizowana przestrzeń zieleni za rewitalizację Parku Przyjaźni Polsko-Węgierskiej.
Towarzystwo Urbanistów Polskich wraz ze Związkiem Miast Polskich nominowali „Rewitalizację Parku Przyjaźni Polsko-Węgierskiej” do nagrody w X edycji konkursu na najlepiej zagospodarowaną przestrzeń publiczną w Polsce. Konkurs odbył się pod Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.
Coroczny konkurs ma na celu promocję spójnych i racjonalnych rozwiązań w zakresie zagospodarowania przestrzeni publicznych. Doceniane są rozwiązania poprawiające jakość życia mieszkańców, w tym osób niepełnosprawnych, ochronę walorów przyrodniczych oraz podkreślanie dziedzictwa kulturowego przestrzeni, zarówno trwałymi środkami architektonicznymi, jak i oświetleniem, czy innymi formami oddziaływania na postrzeganie krajobrazu.
W ramach rewitalizacji Parku Przyjaźni Polsko-Węgierskiej wykonano remont i przebudowę zagospodarowania terenu, wymieniono i uzupełniono elementy małej architektury (m.in. ławki, kosze, oświetlenie, maszty flagowe, murek do umieszczenia makiety miasta), a także wykonano zabiegi pielęgnacyjne istniejących roślin i drzewostanu. Należy zaznaczyć, że na pielęgnację i dosadzenia roślin Miasto Podkowa Leśna otrzymało dofinansowanie w wysokości blisko 274 000 zł ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Poprzez rewitalizację parku odzyskaliśmy przestrzeń publiczną i przywróciliśmy jej nowe funkcje społeczne, przez co stworzyliśmy reprezentacyjne miejsce w centrum miasta. Pozwala nam to na kultywowanie tradycji pozytywnych stosunków polsko-węgierskich nierozerwalnie związanych z historią miasta. Realizacja przedsięwzięcia ma wpływ na aktywizację sportową i kulturalną (koncerty, wystawy, plenerowe przedstawienia teatralne) nie tylko lokalnej społeczności, ale również mieszkańców gmin ościennych i odwiedzających nas turystów. Zrewitalizowana przestrzeń zyskała wysokie walory jakościowe oraz estetyczne, przy jednoczesnym poszanowaniu środowiska przyrodniczego.
W dniu 17 czerwca 2016 roku odbyła się kwalifikacja zgłoszonych przestrzeni do II etapu konkursu.
Nominacje do nagrody uzyskały następujące przestrzenie:
- Bydgoszcz – Rewitalizacja Parku Kochanowskiego
- Czarny Bór – Skwer Olimpijczyków
- Czeladź – Plac im. Victora Viannay’a
- Czerwonak – Ośrodek turystyczno-edukacyjny Dziewicza Baza
- Gdynia (Plac Grunwaldzki) – Zielony skwer, kolejka na Kamienną Górę
- Gdańsk Plac księdza Jana Gustkowicza
- Gdańsk – Przebudowa ul. Wajdeloty
- Grudziądz – Rewitalizacja części Parku Miejskiego (im. Piotra Janowskiego)
- Krotoszyn – Rewitalizacja centrum
- Legionowo – Park Zdrowia
- Łódź – Park im. Władysława Reymonta
- Łódź – pierwszy etap rewitalizacji Księżego Młyna
- Olsztyn – rewitalizacja Parku Podzamcze (Zamkowego)
- Olsztyn Całoroczne Centrum Sportowo0rekreacyjne nad Jeziorem Ukiel
- Owińska – rewaloryzacja kompleksu parkowego
- Piotrków Trybunalski – rewaloryzacja zabytkowego im. Ks. J.Poniatowskiego
- Piotrków Trybunalski – kompleks sportowo-rekreacyjny wraz z niezbędną infrastrukturą towarzyszącą przy ul. Belzackiej/Al. Gen. W. Sikorskiego
- Płock – Skwer Las Skarpas
- Podkowa Leśna – rewitalizacja Parku Przyjaźni Polsko-Węgierskiej
- Pruszków – Plac Mechaników
- Pszczyna – Rynek
- Racibórz – Skwer im. ks. prałata Stefana Pieczki
- Radzymin – Skwer Św. Floriana
- Radzyń Podlaski – rewitalizacja Placu Wolności
- Rypin – Park przy ul. Orzeszkowej
- Starachowice – rewitalizacja Rynku wraz z przyległymi ulicami: Wysoką, Niską, Krótką, Kościelną, Iłżecką, Krętą, Rzemieślniczą
- Szczecin – Centrum Dialogu Przełomy
- Tomaszów Mazowiecki – Plac Kościuszki
- Warszawa – Plac Europejski
- Wejherowo – Skwer im. Reginy Osowickiej
- Wojkowice – rewitalizacja Parku Miejskiego
- Baśniowy Szlak Suwalszczyzny.