W niedzielę 23 października br. Teatr Otwarty zaprosił mieszkańców Podkowy Leśnej i okolic na przedstawienie teatralne „Pierścień i Róża” W. M. Thackereya. Reżyseria, scenografia i efekty specjalne to dzieło Joanny Cichoń-Dąbrowskiej. Jak zwykle w przedstawieniu wzięli udział uzdolnieni aktorsko artyści amatorzy. Przy każdej scenie było zmieniane tło wyświetlane na dużym ekranie.

Tym, którzy nie pamiętają treści „Pierścienia i Róży” podaję krótkie streszczenie.

W Paflagonii rządzi uzurpator król Walorozo, który przejął bezprawnie władzę po swoim bracie, gdy jego bratanek Lulejko był jeszcze dzieckiem. W Krymtatarii rządzi król Padella, który zdobył tron przez pokonanie króla Kalafiorę. Pokonany król Kalafiore miał córkę, jednak uważano ją za zaginioną.

Król Padella miał syna Bulbo, a Walorozo córkę Angelinę. Królewna była zaręczona z księciem Lulejko, cały czas nosiła na ręce magiczny pierścień, dzięki któremu każdy się w niej zakochiwał. Pewnego dnia Lulejko i Angelina pokłócili się, ta wyrzuciła pierścień i wtedy czar prysł. Wówczas Lulejko zaczął z niej szydzić i para rozstała się na dobre.

Tymczasem Bulbo, syn króla Padella posiadał różę, która również miała magiczną moc. Bulbo z Angeliną zakochali się w sobie i zaręczyli się. Tymczasem pierścień Lulejki trafił do Rózi i dzięki magicznej mocy zakochali się w niej: Walorozo, Bulbo i Lulejko. Jednak Gburia-Furia, żona Walorozy i Angelina wygoniły Rózię z zamku.

Rózia błąkała się po lesie i spotkała syna drwala. Tam opowiedziała swoją historię i okazało się, że jest ona księżniczką Różyczką, prawowitą spadkobierczynią króla Krymtatarii. Syn drwala postanowił jej pomóc, jednak jego plan się nie powiódł i Rózia została wtrącona do lochu.

Królewnie Angelinie udało się uratować Bulbę przed ścięciem z rozkazu hrabiny i zakochani żenią się ze sobą. Lulejko chce odzyskać tron i uwolnić Rózię, która jest w lochach króla Padelli. Pomoc Czarnej Wróżki jest nieodzowna i ta uwalnia ukochaną Lulejki i odwozi ją do księcia.
Jak każda baśń i ta kończy się dobrze. Wszyscy są szczęśliwi, Lulejko żeni się z Różyczką i rządzą Krymtatarią i Paflagonią, natomiast Angelina żyje szczęśliwie z Bulbą.

Na koniec dwa cytaty z tego przedstawienia. „Pijmy wódkę, jedzmy śledzie, będziemy silni jak niedźwiedzie”. I drugi cytat to wskazówka dla Rózi „Obiecuj, co się tylko podoba”.

Polub nas na Facebook