Każdego roku w okresie wiosennym policjanci odbierają więcej zgłoszeń kradzieży rowerów. Jednoślady giną z różnych miejsc, a często sami właściciele nie dbają o ich właściwe zabezpieczenie. Grodziscy policjanci przypominają o zachowaniu ostrożności i zdrowego rozsądku oraz zachęcają do korzystania ze znakowania rowerów. W dniu 29 maja 2016r w godzinach między 14:00-19:00 będzie można oznakować swój rower na terenie Posterunku Policji w Podkowie Leśnej.

Kradzieże rowerów to sytuacje, które zdarzają się częściej w okresie wiosennym. W wielu przypadkach osoba zawiadamiająca o kradzieży tłumaczy, że zostawiła go „na chwilę” przed sklepem, urzędem, przed własnym blokiem lub na dłużej w słabo zabezpieczonej piwnicy lub garażu. Powiedzenie „Okazja czyni złodzieja” w tym wypadku bardzo się potwierdza. W każdym przypadku pozostawienia niezabezpieczonego roweru, zwłaszcza droższego, właściciel musi mieć świadomość, że nie wszyscy ludzie są uczciwi, a złodziej wykorzysta każde ułatwienie. Warto więc do zaparkowania roweru wybierać miejsca monitorowane, a sam pojazd wyposażyć nawet w kilka dodatkowych zabezpieczeń. Część z dostępnych do tego celu klamer czy linek, wykonana jest niestety z materiałów słabej jakości, które bez problemu daje się pokonać podstawowymi narzędziami. Dlatego przed zakupem odpowiedniego zabezpieczenia warto zasięgnąć rady bardziej doświadczonych znajomych lub opinii fachowca. Kradzież zabezpieczonego roweru trwa dłużej i naraża złodzieja na zatrzymanie na gorącym uczynku.

Sposobem, który może chronić przed kradzieżą, ale przede wszystkim pozwala na późniejszą identyfikację roweru lub jego właściciela jest jego oznakowanie. Procedura znakowania polega na wygrawerowaniu na częściach roweru specjalnym przyrządem typu "engrawer" oznaczenia składającego się z liter i cyfr oraz rejestracji w bazie danych Policji. Każdy oznakowany rower jest opatrzony w widocznym miejscu naklejką samoprzylepną informującą o dokonaniu oznakowania. Dzięki takiemu systemowi każdy oznakowany rower ma inny numer, a ponadto można łatwo ustalić jednostkę w której został oznakowany.

Zasady znakowania rowerów :


Przed znakowaniem roweru, w jednostce Policji należy wypełnić elektroniczny formularz zgłoszeniowy oznakowania roweru w celu wygenerowania przez system niepowtarzalnego kodu literowo-cyfrowego, który zostanie naniesiony na części roweru.

Rejestracja w komputerowej policyjnej bazie danych odbywa się na podstawie:
- dokumentu tożsamości właściciela (osoba pełnoletnia),
- dowodu zakupu - paragon lub faktura, umowa kupna - sprzedaży, (w przypadku braku - wg. oświadczenia ustnego właściciela).

Mikroudarowa technologia "engrawera" pozwala na wykonanie precyzyjnego oznakowania, a ponadto powoduje zmiany w strukturze materiału wykrywane nawet po powierzchniowym zatarciu znaków.

Elementy podlegające oznakowaniu oraz miejsca wykonania oznaczeń:
-rama roweru pod kierownicą (tu znajdzie się widoczna naklejka),
-ramię przekładni sprzężone z przekładnią,
- przedni widelec.
W rowerach o znacznej wartości materialnej na prośbę właściciela dokonuje się oznakowania dodatkowych elementów, takich jak: sztyca siodełka, sztyca kierownicy, obręcze kół.

Kształt cyfr musi być taki, aby każda ich przeróbka była wyraźnie widoczna, a ich wysokość nie powinna przekraczać 7 mm. Nie dopuszcza się ponownego znakowania elementów oznakowanych oraz przerabiania naniesionych wcześniej numerów. Uzupełnienie brakującego oznakowania, np. w przypadku wymiany elementów powinno być wykonane tą samą technologią.

Wszystkich chętnych, chcących bezpłatnie oznakować swój rower, prosimy o wcześniejszy kontakt telefoniczny w celu ustalenia konkretnej godziny pod numerem  22 755 60 09, a następnie zapraszamy w dniu 29.05.2016r  do budynku Posterunku Policji w Podkowie Leśnej. Znakowanie odbędzie się w godzinach 14:00 – 19:00.

Pierwszeństwo będą miały osoby, które wcześniej zapisały się telefonicznie.

Polub nas na Facebook