6 i 7 września w Warszawie odbył się VII Krajowy Kongres Sekretarzy – najważniejsze wydarzenie dedykowane sekretarzom miast, gmin, powiatów i województw  z całej Polski.

Kongres zgromadził blisko 400 ekspertów, praktyków oraz przedstawicieli samorządów z ze wszystkich województw. Tegoroczne spotkanie odbyło się pod hasłem: Współpraca odpowiedzią na stale występujące zmiany i zjawiska kryzysów.

Uczestnicy Kongresu podkreślali konieczność zachowania niezależności  samorządów tak, aby mogły one realizować w sposób efektywny i odpowiedzialny zadania na rzecz swoich mieszkańców. Cezary Trutkowski, Prezes Zarządu FRDL zwrócił uwagę na to, że stopniowe osłabiane autonomii samorządu terytorialnego to proces, który obserwujemy od wielu lat. To jest coś, co nazywam przejmowaniem miękkiej kontroli nad samorządami i likwidowaniem samorządności, czyli autonomii w podejmowaniu decyzji – mówił Trutkowski odnosząc się do sposobu rozdzielania wśród JST dotacji rządowych i unijnych.

Oprócz tematów, o których od wielu lat debatują Sekretarze (zmiany w przepisach prawa, cyberbezpieczeństwo czy partycypacja społeczna) tym razem nie mogło zabraknąć miejsca na dyskusję o organizacji tegorocznych wyborów. W mojej ocenie samorządy wykazują się pełną odpowiedzialnością przy przeprowadzaniu wyborów - mówiła Magdalena Pietrzak, Sekretarz Państwowej Komisji Wyborczej. Tematykę kontynuował Rafał Miszczuk, Pełnomocnik Prezydenta Miasta Szczecin ds. organizacji wyborów, który wskazał na wiele problemów i wyzwań związanych z tegorocznym procesem wyborczym np. organizacji transportu w dniach głosowana czy innych kwestii organizacyjnych.

W trakcie trwania Kongresu poznaliśmy samorządy, które otrzymały Europejski Znak Jakości Zarządzania ELoGE. Program obejmuje weryfikację przestrzegania przez każdą zgłoszoną jednostkę samorządową 12 zasad dobrego zarządzania określonych przez Radę Europy. Certyfikację otrzymały: Gmina Andrychów, Powiat Tarnogórski, Miasto Tarnowskie Góry oraz Gmina Strawczyn. Ogłosiliśmy również Laureatów Konkursu Dobre Praktyki Organizacji i Zarządzania w Administracji Samorządowej, którymi zostały Urząd Miejski w Dąbrowie Górniczej oraz Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego. Kongres jak co roku był świętem Sekretarzy i okazją do podziękowania za ich ciężko i rzadko kiedy docenianą pracę.

Więcej informacji: www.kongressekretarzy.pl
 

Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: O autonomii samorządów, jakości zarządzania i organizacji wyborów na VII kongresie sekretarzy