Utrzymanie czystości w łazience to konieczność, a mycie płytek łazienkowych to utrapienie i zmora wielu z nas. Kurz, osad z mydła oraz twardej wody zbierający się w newralgicznych miejscach takich jak okolice umywalki, prysznica czy wanny. Jak skutecznie pozbyć się zabrudzeń używając sprawdzonych i skutecznych domowych sposobów? Poniżej przygotowaliśmy krótki poradnik, dzięki któremu bez trudu doprowadzisz kafelki do stanu idealnej czystości.

Ścierki i gąbki w służbie porządku

Czym najlepiej przecierać płytki łazienkowe, by były czyste i błyszczące? W codziennym sprzątaniu najlepiej sprawdzą się gąbki zrobione z miękkiego tworzywa oraz ścierki z mikrofibry. Unikajmy strzępiących się ścierek, które pozostawiają na powierzchni kafli nieestetyczne włókna. Warto zaopatrzyć się również w mocny ręcznik papierowy, którym osuszymy nadmiar wody czy domowego środka myjącego. Pamiętajmy jednak, że ręczniki papierowe pozostawiają na przecieranej powierzchni niewielkie fragmenty celulozy, które widoczne są na odbijających światło i ciemnych fragmentach pokrytych płytkami.

Zadbajmy, by po każdym użyciu szmatki dokładnie przepłukać, a następnie wysuszyć. Od czasu do czasu warto wyprać je w wyższej temperaturze z dodatkiem odpowiedniego detergentu.

Domowe sposoby na mycie płytek

Naturalne środki czystości z roku na rok zyskują coraz większe grono zwolenników. Życie w zgodzie z naturą, chęć ograniczenia negatywnego wpływu na środowisko oraz względy zdrowotne są wystarczającym argumentem, by sięgnąć po skuteczne i sprawdzone domowe sposoby na pozbycie się brudu. Ekologiczne środki czystości z powodzeniem stosowały już nasz babcie i to ich pomysły pozwolą nam utrzymać w czystości płytki ceramiczne w kuchni czy łazience.

Naturalne środki do mycia kuchni i łazienki bez trudu wykonasz samodzielnie używając tego co w zasadzie znajduje się w każdym domu, a w razie potrzeby kupisz w osiedlowym sklepie spożywczym. Po pierwsze ocet i soda. To duet idealny, który sprawi, że myte powierzchnie będą lśniły czystością. Do ciepłej wody wlej ocet spirytusowy (na 2 litry wody przypada pół szklanki octu). Do tak przygotowanej mieszanki warto wkropić kilka kropel ulubionego olejku eterycznego, który pozwoli zneutralizować nieprzyjemny zapach octu. Olejek o zapachu cytryn, pomarańczy czy eukaliptusa bez trudu dostaniemy w każdej drogerii. Jeśli chcemy użyć sody to proporcje są podobne na 2 litry wody przypadają 2 łyżki stołowe sody. Przy pomocy takich mieszanek bez trudu usuniemy lepki brud, tłuszcz oraz kurz. Jeśli chcemy wzmocnić działanie środków możemy do każdego z nich dodać kilka kropel płynu do mycia naczyń.

Uporczywego osadu z kamienia pozbędziemy się używając roztworu ciepłej wody, octu i boraksu. Idealna mieszanka do przecierania płytek i baterii prysznicowej. Usuniemy nią także zacieki z mydła i szamponów sprawiając, że powierzchnia będzie lśniła czystością. Połysku mytym płytkom nada również ocet. Spokojnie możemy myć takim roztworem szyby w kabinie prysznicowej, lustra oraz okna. Na szczególnie uporczywe plamy z kamienia warto przygotować pastę sodową, która ma właściwości zmiękczające i czyszczące. Wystarczy wymieszać ją z wodą w proporcjach 3:1. Tak przygotowaną mieszankę nakładamy na szczególnie zabrudzone miejsca i zostawiamy na kilka minut. Następnie szorujemy i spłukujemy dużą ilością wody.

Cichym bohaterem w walce z domowymi zabrudzeniami będzie również kwasek cytrynowy. Likwiduje kamień, przyjemnie pachnie i sprawia, że glazura błyszczy się. Jeśli chcemy, by nasz domowy środek do czyszczenia miał dodatkowo właściwości odkażające i antybakteryjne warto użyć olejku z drzewa herbacianego.

Pamiętajmy, żeby po użyciu każdego ze specyfików przemyć czyszczoną powierzchnię wodą. Wystarczy do tego zwilżona ściereczka lub gąbka. Nie bójmy się domowych sposobów na walkę z brudem. Są niezwykle skuteczne i przede wszystkim naturalne.

Polub nas na Facebook