Jak rozliczyć PIT? Od kiedy można rozliczyć PIT za rok 2022? Czy możliwe jest rozliczanie podatku przez internet? Jeśli tak, to na jakiej stronie rozliczyć PIT? Jeśli szukasz informacji na temat rozliczenia z urzędem skarbowym swojego podatku, zapraszamy do lektury niniejszego artykułu.  

  1. Rozliczenie PIT 2022 od kiedy?
  2. Jak rozliczyć e PIT online?

Chcesz rozliczyć zeznanie podatkowe przez Internet? Dziś jest to możliwe! Wystarczy wybrać odpowiedni portal podatkowy lub program, wypełnić interesującą Cię deklarację i wysłać ją – również internetowo – do odpowiedniego urzędu skarbowego. Od kiedy można rozliczać PIT 2022? Jeśli interesuje Cię rozliczanie podatku przez Internet, szczegóły na ten temat znajdziesz w poniższym wpisie. Już teraz zapoznaj się z jego treścią. 

Rozliczenie PIT 2022 od kiedy?

Jeśli chodzi o podatek rozliczenie PIT z reguły składa się od 15 lutego – w przypadku rozliczenia podatku za rok 2022 będzie to 15 lutego 2023 roku. Koniec składania deklaracji natomiast przypada na 30 kwietnia. W sytuacji, gdy data ta wypada na dzień wolny od pracy, termin przesuwa się na kolejny dzień roboczy. A zatem PIT do kiedy rozliczyć 2022 w 2023 roku? Jeśli chodzi o aktualny PIT rozliczenie 2022 należy wykonać do 2 maja. Terminy te obowiązują każdego, bez względu na to, czy składa PIT-28, PIT-37, PIT-38 czy PIT-39.

Warto wiedzieć, że termin złożenia deklaracji i zapłaty podatku może być różny. Na przykład, jeśli interesuje Cię rozliczenie PIT przez profil zaufany, wniosek możesz wysłać 20 lutego, a podatek możesz zapłacić – na przykład – 15 kwietnia. Ważne, aby obie czynności wykonać we wskazanym terminie – między 15 lutym a 2 maja 2023 roku.  

Zależy Ci na tym, aby otrzymać szybko zwrot z podatku? Rozlicz PIT 2023 już na początku obowiązującego okresu! I to bez względu na to, czy interesuje Cię e-PIT 36 czy ePIT 28 online. Jak rozliczyć PIT online? Na to pytanie odpowiadamy w dalszej części niniejszego wpisu.

Jak rozliczyć e PIT online?

Jeśli chodzi o urząd skarbowy rozliczenie PIT możesz wykonać na kilka sposobów. Do tej pory najpopularniejszą opcją było wypełnienie deklaracji ręcznie, a następnie wysłanie jej do odpowiedniego urzędu skarbowego. Dziś natomiast PIT można wypełnić i wysłać bez konieczności wychodzenia z domu. W tym celu możesz skorzystać z rządowej strony lub darmowych programów dostępnych w Internecie. Chociaż rozwiązanie udostępnione przez rząd wydaje się odpowiednie, to tylko zewnętrzny program daje podatnikowi możliwość skorzystania ze wszystkich ulg, które w danym roku mu przysługują.

Jeśli chcesz wiedzieć, jak rozliczyć PIT-28 przykład znajdziesz między innymi w programie e-PIT lub na gov podatki. Warto skorzystać z tego rodzaju pomocy, aby mieć pewność, że prawidłowo rozliczysz swój PIT. Podobnie sprawa wygląda z e PIT 37 online czy z każdą inną deklaracją. Zarówno instrukcję, jak i przykłady podaje właściwie każdy portal podatkowy.

Poza instrukcjami dotyczącymi wypełniania deklaracji PIT online i wysyłania ich do urzędu skarbowego w Internecie dostępne są również takie narzędzia jak kalkulator odsetek podatkowych czy kalkulator wynagrodzeń 2023. Kalkulator odsetek podatkowych służy do obliczania, jak duże są odsetki od podatkowych zaległości. Kalkulator wynagrodzeń 2023 natomiast oblicza wynagrodzenie netto. Aby sprawdzić, jakie masz wynagrodzenie netto, musisz znać swoją stawkę brutto. 

Chcesz mieć pewność, że Twój PIT zostanie prawidłowo wypełniony? Możesz skorzystać z systemu, który uruchomiło Ministerstwo Finansów, a mianowicie „Twój e-PIT”. Wystarczy, że zalogujesz się na swoje konto i otrzymasz wstępnie już wypełniony wniosek za rok 2022. Deklarację możesz zmodyfikować w celu dodatnia ulg lub wspólnego rozliczenia, odrzucić i wypełnić samodzielnie lub zostawić w takiej formie, w jakiej została wstępnie przygotowana i właściwie nie robić nic. Jeśli wybierzesz tę trzecią opcję, wniosek zostanie automatycznie przesłany do odpowiedniego urzędu skarbowego 2 maja 2023 roku. 

Wysyłając PIT przez Internet, pamiętaj o tym, aby pobrać UPO – czyli Urzędowe Poświadczenie Odbioru. To dokument, który jest oficjalnym potwierdzeniem tego, że Twoja deklaracja została wysłana do Urzędu Skarbowego. Wspomniane potwierdzenie dla bezpieczeństwa warto sobie przesłać do chmury lub zapisać na dysku zewnętrznym.

Jak widać, chociaż samodzielnie rozliczenie PIT wydaje się skomplikowane, to obecnie, dzięki nowoczesnym programom, które praktycznie wykonują wszystkie niezbędne kroki za użytkownika, cały proces okazuje się niezwykle prosty. Zamiast więc płacić księgowym za coroczne rozliczenie PIT, można uruchomić program w wersji online lub skorzystać z instalatora i zainstalować go na dysku komputera, aby można było w kilka minut wypełnić obowiązek związany ze złożeniem deklaracji. Równie łatwo można zrobić to dla bliskich, ponieważ w jednym z pierwszych kroków narzędzie pyta użytkownika o to, czy deklaracja jest składana dla siebie, czy dla innych podatników. Na tym etapie można wybrać między innymi współmałżonka oraz inne osoby.

materiał zewnętrzny

Polub nas na Facebook