Powody, dla których warto inwestować w złoto

Złoto od tysięcy lat jest uważane za istotny środek przechowywania wartości. W niepewnych czasach praktycznie zawsze zyskuje na sile. Kiedy na międzynarodowych rynkach panuje panika, a ceny poszczególnych akcji gwałtownie spadają, wówczas inwestorzy niemal intuicyjnie szukają bardziej bezpiecznych sposobów na lokowanie pieniędzy. Wiele z nich lokuje swoje środki właśnie w złocie. Jak zatem inwestować w ten metal, aby osiągać maksymalny zysk? Sprawdź koniecznie nasz poradnik.

Złoto zawsze było cenne. Wykorzystywano je w różny sposób, również jako pokrycie innych kosztowności – często pieniędzy. Mnóstwo krajów w trakcie emisji lokalnych banknotów wprowadziło tak zwany parytet złota, który w teorii wiąże wartość emitowanych banknotów z wartością tego metalu.

Upływ czasu spowodował, że ten standard się zmieniał, aż do momentu kiedy dotarliśmy do punktu, w którym światowe pieniądze nie muszą być zabezpieczone złotem, ich kurs się zmienia, a wartość jest bardziej psychologiczna niż fizyczna.

Choć złoto nie stanowi już przedmiotu transakcji, w dalszym ciągu jest niesłychanie ważne dla całej światowej gospodarki. Wystarczy obserwować bilanse krajowych banków centralnych czy jakichkolwiek instytucji finansowych reprezentowanych między innymi przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy.

Inwestycje w złoto za pośrednictwem ETF

ETF jest funduszem, który może się składać tylko z jednego aktywa czyli w tym przypadku ze złota. Fundusze ETF handlują na giełdzie jak zwykłe akcje bądź też udziały, lecz ich nominalna wartość pochodzi przede wszytskim z posiadania aktywów bazowych, które są skupione wokół metalu szlachetnego. Aby dowiedzieć się więcej na ten temat, warto Saxo Forex broker i skorzystać z darmowych materiałów edukacyjnych dostępnych na stronie tego pośrednika. 

Na świecie istnieje wiele funduszy ETF, które pozwalają z zyskiem inwestować w złoto. Najpopularniejsze z nich to:

  1. SPDR Gold Shares,
  2. Invesco Physical Gold ETC,
  3. Sprott Gold Miners,
  4. iShares MSCI Global Gold Miners ETF,
  5. Newmont Gold i Barrick Gold,
  6. iShares Gold Producers UCITS ETF USD,
  7. SG Gold X5 Daily Long GBP.

Inwestycje w złoto za pośrednictwem futures

Inwestorzy często handlują złotem za pośrednictwem giełdowych kontraktów terminowych, które w terminologii giełdowej nazywają się po prostu futures. 

Futures stanowią umowę na dostarczenie w ściśle określonej przyszłości jakiegoś aktywa bazowego po cenie, która jest ustalana z góry. W tym przypadku aktywem bazowym jest surowiec czyli złoto. 

materiał zewnętrzny

Polub nas na Facebook