Na naszych łamach na bieżąco informujemy o sytuacji pandemicznej: wprowadzanych zaleceniach, zakazach i obostrzeniach. Podkreślamy również, że wśród grup zawodowych, które najbardziej ucierpiały, są ludzie kultury. Zamknięte kina, teatry, biblioteki czy zakaz organizacji wszelkich imprez to nie tylko brak możliwości obejrzenia filmu czy przedstawienia. To również bardzo trudna sytuacja dla artystów, którzy nie mogą zarabiać. Na szczęście, powoli wraca normalność.

Kultura w on-line odkryła przed nami nowe możliwości. W przestrzeni internetowej pojawiły się różnego rodzaju materiały. Były to filmy, prezentacje, a nawet całe wystawy czy koncerty. Grodziskie Centrum Kultury wyszło z pandemii obronną ręką. To na profilu fb można było uczestniczyć w niedawnej zabawie historycznej z okazji Święta Konstytucji 3 Maja, a piszący te słowa był o krok od zdobycia nagrody – niestety, byli szybsi. Media społecznościowe stały się głównym kanałem, dzięki któremu mieliśmy szansę być z kulturą blisko, choć zamknięci w domach.

Doświadczenie minionego roku stanowi szansę na wdrożenie zmian w sektorze kultury i warto z tej okazji skorzystać, nawet jeśli ograniczenia i cykliczne lockdowny przestaną w niedalekiej przyszłości obowiązywać – czytamy w raporcie „Kultura w pandemii” Fundacji Centrum Cyfrowe, przygotowanym dzięki wsparciu Narodowego Centrum Kultury. – Pomimo że globalna pandemia COVID-19 była dla wszystkich doświadczeniem trudnym i niespodziewanym, jak wiele innych kryzysów, otworzyła szansę na zmianę, która może przynieść wiele korzyści instytucjom kultury.

Pandemia spowodowała nasz wzrost kompetencji w zakresie filmowania, fotografowania, streamowania. Pół roku temu nie miałem pojęcia, na czym polega profesjonalne streamowanie i nawet jeśli będziemy jeszcze korzystać z firm zewnętrznych, to sami już jesteśmy mocno dokształceni w tym temacie. To wiedza bardzo ciekawa, myślę, że przydatna w tworzeniu w przyszłości materiałów promocyjnych Podkowy Leśnej i ośrodka kultury. Nigdy nie osiągnęlibyśmy tego w takim tempie, gdyby nie pandemia – mówił nam w grudniu 2020 r. dyrektor Centrum Kultury i Inicjatyw Obywatelskich w Podkowie Leśnej, Mariusz Płoszaj-Mazurek. Potwierdza to, że pandemia była też dla wielu szansą na rozwój.

Autorzy wspomnianej analizy wskazują, że pracownicy instytucji kultury chętniej i bardziej wydajnie pracują zdalnie i wielu z nich płynnie przeszło w zadaniowy tryb pracy. Potrzebne jest też wsparcie w definiowaniu profilu odbiorców on-line i rozwoju publiczności on-line, by z powodzeniem tworzyć dla nich atrakcyjną ofertę, a jednocześnie nie pomijać pewnych grup odbiorców.

Co z artystami, którzy stracili możliwość zarobkowania? Pandemia to dla nich tragiczny czas. Andrzej Krzywy z zespołu De Mono, zaczął pracować na budowie. W jednym z wywiadów powiedział, że zwykle gra 60 koncertów rocznie, a w 2020 r. pojawił się na scenie jedynie dwa razy.
Jednak muszę utrzymać rodzinę. Nie chcę jedynie siedzieć w domu i myśleć, że sytuacja pandemiczna jest fatalna. Staram się wspomagać domowy budżet – powiedział muzyk i wokalista.

Frekwencja na organizowanych imprezach w Grodzisku czy Podkowie Leśnej dobitnie pokazuje, że wszyscy jesteśmy stęsknieni za kulturą i spotkaniami z artystami, bez pośrednictwa ekranu monitora.

 

Polub nas na Facebook