Weź udział w obchodach 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

Już w niedzielę, 1 sierpnia przypada 77 rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Z tej okazji w wielu miejscowościach w naszej okolicy planowane są bardzo ciekawe obchody.

Brwinów

Brwinów uczci Dzień Pamięci Powstania Warszawskiego. Msza o godz. 10.30 w kościele parafialnym w Brwinowie poprzedzi główne uroczystości, które rozpoczną się o godz. 17 przed pomnikiem Armii Krajowej. Obchody zakończy plenerowy pokaz filmu.

Modlitwą za poległych w Powstaniu Warszawskim rozpoczną się brwinowskie obchody Dnia Pamięci Powstania Warszawskiego. Mszę Świętą odprawi ks. Maciej Kurzawa, proboszcz parafii św. Floriana w Brwinowie.

Główne uroczystości odbędą się o godz. 17. Godzina W zostanie upamiętniona minutą ciszy. Niech dźwięk syren da sygnał do zatrzymania się na chwilę i do chwili refleksji, niezależnie od tego, w jakim miejscu ktoś będzie się znajdował, np. na spacerze lub w samochodzie, czy – wraz z przedstawicielami władz gminnych, instytucji i organizacji społecznych,  a także ze wszystkimi, którzy chcą w specjalny sposób uczcić Powstanie Warszawskie – przy brwinowskim pomniku Armii Krajowej. Po odśpiewaniu hymnu i złożeniu kwiatów na Rynku w Brwinowie rozpocznie się koncert zorganizowany przez Fundację Akademia Profil, która otrzymała na ten cel dotację w ramach wspierania przez gminę Brwinów działalności pożytku publicznego. Piosenki powstańcze wykona zespół w składzie Arkadiusz Głogowski – śpiew, Michał Szymkiewicz – śpiew, instrumenty klawiszowe oraz Przemysław Skałuba – klarnet, saksofon. Wspólne śpiewanie ułatwią przygotowane na tę okoliczność foldery z tekstami piosenek.

Wieczorem o godz. 20 w parku miejskim w Brwinowie odbędzie się plenerowy pokaz filmu „Roznosiciele radości. Opowieść o harcerskiej poczcie powstańczej” w reżyserii Krzysztofa Rogulskiego. Organizator – Stowarzyszenie Projekt Brwinów we współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Brwinowie – już od kilku lat zaprasza 1 sierpnia na wieczorne spotkania z filmem dokumentalnym. W tym roku będzie można poznać bliżej historię poczty powstańczej. Listonoszami byli często kilkunastoletni harcerze, którzy ryzykowali życie, aby dostarczyć przesyłkę w walczącym mieście. Przenieśli około 150 000 listów i paczek. Dzięki tym listom warszawiacy dowiadywali się, gdzie znajdują się ich bliscy i czy jeszcze żyją.

Grodzisk Mazowiecki

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w grze miejskiej, która rozpocznie się o g.14.00

Po raz pierwszy będziemy grać w Dworku Adama Chełmońskiego i jego okolicy. Hasłem przewodnim gry jest cytat z jednego z wierszy Krzysztofa Kamila Baczyńskiego “I wyszedłeś, jasny synku…”.

Grę współtworzą z nami Hufiec ZHP Grodzisk Mazowiecki oraz wolontariuszami.

Adamowizna ul, Chełmońskiego 8

Milanówek

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w uroczystych obchodach 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego organizowanych w Milanówku w dniu 1 sierpnia br. (niedziela).

Program uroczystości:

    17:00 – Oddanie hołdu Powstańcom na Cmentarzu Parafialnym w Milanówku;
    18:00 – Msza św. w intencji uczestników Powstania w Kościele św. Jadwigi Śląskiej;
    19:00 – (nie)Zakazane Piosenki, pl. Stefana Starzyńskiego

Michałowice

Nadarzyn

Zapraszamy w niedzielę 1 sierpnia, o godz. 16.00 na Koncert plenerowy z cyklu zaPARKuj w MŁOCHOWIE

„Coś przyjdzie: miłość lub wojna”

Wykonawcy:
Lena Piękniewska - śpiew
Jacek Kita - instrumenty klawiszowe
Wojciech Pulcyn – kontrabas
Sebastian Frankiewicz –perkusja

W 2016 roku powstał projekt „Coś przyjdzie: miłość lub wojna”. Inspiracją dla tego wyjątkowego pod względem artystycznym projektu był napisany w łódzkim getcie przez trzynastoletniego Abramka Koplowicza wiersz „Marzenie”. Utwór ten stał się symbolem dziecięcego pisarstwa w czasie zagłady. Mało kto zdaje sobie sprawę, że w czasie Holocaustu istniało coś takiego jak dziecięca poezja. Autorzy projektu – kompozytor Paweł Skorupka i Lena Piękniewska oprócz wierszy Koplowicza, wybrali również utwory Zuzanny Ginczanki, Abrahama Cytrynai Janki Hescheles. W styczniu 2019 roku „Coś przyjdzie: miłość lub wojna” zostało zagrane w Studiu im. Agnieszki Osieckiej w radiowej Trójce.

Piastów

Stowarzyszenie "Nasz Piastów" mają przyjemność zaprosić na piastowskie obchody 77-tej rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

Podkowa Leśna

1 sierpnia 2021 r. zapraszamy wszystkich Mieszkańców, instytucje oraz organizacje do obchodów 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. O godzinie 17.00 na Cmentarzu Miejskim w Podkowie Leśnej, Burmistrz Miasta Podkowa Leśna Artur Tusiński oraz Przewodniczący Rady Miasta Podkowa Leśna Michał Gołąb oddadzą hołd poległym bohaterom, składając kwiaty i zapalając światło pamięci za waleczność oraz odwagę wszystkich uczestników Powstania Warszawskiego.

Pruszków

W najbliższą niedzielę, 1 sierpnia, będziemy obchodzili 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.
Z tej okazji Krzysztof Rymuza Starosta Pruszkowski oraz Paweł Makuch Prezydent Miasta Pruszkowa zapraszają wszystkich Mieszkańców do uczestnictwa w następujących wydarzeniach:

Godzina 10:30
Uroczystość uhonorowania Świadków Historii Złotą Odznaką Krzyża 100-lecia Niepodległości w trakcie mszy w kościele św. Kazimierza w Pruszkowie.

Godzina 17:00 (Godzina „W”)
Uroczyste złożenie wiązanek i wieńców z udziałem pocztów sztandarowych pod tablicą poświęconą pracownikom Elektrowni Okręgu Warszawskiego przy ulicy Waryńskiego 1.

Godzina 18:00
Wspólne śpiewanie piosenek powstańczych z Kapelą Warszawską Staśka Wielanka na Placu Jana Pawła II (przy Muzeum Starożytnego Hutnictwa).

1 sierpnia – 2 października (63 dni)
Wystawa prezentowana przez Muzeum Dulag 121 „Powstanie Warszawskie 1944. Bitwa o Polskę”. Dostępna przez cały okres trwania powstania Warszawskiego na ogrodzeniu Muzeum Starożytnego Hutnictwa.

Raszyn

Żabia Wola

(NIE) ZAKAZANE PIOSENKI WZBOGACONE SŁOWEM MÓWIONYM

Zapraszamy do wspólnego śpiewania oraz wysłuchania pieśni i tekstów Krzysztofa Kamila Baczyńskiego z zespołem DoReMiRe, Wesołe Rzępoły oraz grupą Trzeci Dzwonek.

Polub nas na Facebook