Przed nami Noc Bibliotek

Na wszystkich czytelników w całej Polsce czeka nietypowe święto i związane z nim atrakcje. Już 9 października odbędzie się VII ogólnopolska Noc Bibliotek, do której zapraszają również placówki z powiatów grodziskiego i pruszkowskiego.

Noc Bibliotek jak co roku ma w nietypowy sposób zachęcić czytelników w każdym wieku do korzystania z zasobów bibliotek jako jednych z najbardziej otwartych i dostępnych instytucji, a zarazem miejsc łączących ludzi i tworzących lokalne centra kultury i edukacji. Tegoroczna akcja odbywa się zatem pod hasłem „Czytanie wzmacnia”, a towarzyszy temu dzielenie się książkami, polegające na przynoszeniu do bibliotek przeczytanych nowości wydawniczych, klasyki i lektur oraz innych poszukiwanych książek. Do akcji włączają się również Miejskie Biblioteki Publiczne z terenu powiatów grodziskiego i pruszkowskiego. Poniżej można zapoznać się z harmonogramem wydarzeń.

GRODZISK MAZOWIECKI - Mediateka

17.00 - spotkanie z autorem i gawędziarzem, Albertem Kwiatkowskim wokół jego najnowszej książki “Bah Bah. Iran dla dociekliwych” - ostatniej z serii znakomitych tytułów wydawanych przez Wydawnictwo Dwie Siostry “Świat dla Dociekliwych”.

18.00 - nocny pokaz teatru cieni, w ramach którego artyści przedstawią opowieść „Magiczne drzewo”. Teatr cieni Karagöz – jest sztuką, która została wpisana na Listę Niematerialnego Dziedzictwa Ludzkości UNESCO. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, ale ze względów sanitarnych liczba miejsc ograniczona.

Poza dwoma głównymi wydarzeniami, sala Youmedia będzie czynna dla odwiedzających, a każdy Czytelnik, otrzyma prezent niespodziankę. Natomiast Biblioteka Główna będzie czynna do 17:00.

 

MILANÓWEK

18.00 – Opowieści o cywilizacji Majów w wykonaniu Poli i Michała Szustakiewiczów, którzy od lat podróżują wraz z rodzicami po całym świecie.

18.30 – rozstrzygnięcie konkursu „Woda to życie”.

19.00 – Opowieści o Afryce w wykonaniu Poli i Michała Szustakiewiczów. Podczas spotkania usłyszeć będzie można etniczną muzykę z afrykańskiego obszaru kulturowego w wykonaniu Macieja Łukowskiego. Będzie można także obejrzeć przebogate instrumentarium, które związane jest z rdzenną muzyką tego kręgu.

19.30 - gra i zabawa dla wszystkich - „Inteligencja.

20.00 – seans filmowy pt. „Pożegnanie z Afryką”. W tym czasie dla dzieci przygotowano film pt. „Operacja-człowiek w czerni” z popularnej młodzieżowej serii wydawniczej „Biuro detektywistyczne nr 2” autorstwa Jorna Liera Horsta.

Wydarzeniu towarzyszyć będzie pokaz bogatych zbiorów książek i wydawnictw podróżniczych.

 

JAKTORÓW

Filia w Jaktorowie:

14.00 – 17.00     „Kosmiczne warsztaty” z Krainą Twórczości.

17.00 – 19.00     zGRAni z Rodzicami i Dziadkami.

19.30                    spotkanie z dietetykiem i trenerką fitness Moniką Jackowicz.

20.00                    kino familijne pt. „Operacja Człowiek w Czerni”.

Filia w Międzyborowie:

10.00 – 13.00     „Kosmiczne warsztaty” z Krainą Twórczości.

14.30 – 16.30     zGRAni z Rodzicami i Dziadkami.

18.00                    spotkanie z dietetykiem i trenerką fitness Moniką Jackowicz.

20.00                    kino familijne pt. „Operacja Człowiek w Czerni”.

Budka Zosi – Strefa Integracji i Przygody:

15.00 – 17.00     „Literacka Gra Terenowa”.

Na wszystkie wydarzenia obowiązują zapisy. Tego dnia obowiązuje amnestia dla czytelników, tzn. że każdy, kto nie oddał książek w wyznaczonym terminie, może je odnieść do biblioteki nie ponosząc żadnych opłat. 

 

PRUSZKÓW

Filia nr 2 w Nowej Stacji:

12.00 – 13.00    
prezentacja biblioteki, zbiorów i nowości wydawniczych;
możliwość założenia konta bibliotecznego na miejscu;
zaproszenie do udziału w konkursach – „Wykręcone zwroty książkowe”, „Lapbook” i „Zwiadowcy są wśród nas”;
kolorowanki dla najmłodszych.

Książnica Pruszkowska:

18.00 –              Salonik dla Seniora w SDK, ul. Hubala 5.

18.00 – 21.00     Książkowe wymianki w Filii nr 4, ul. Chopina 1A.

NADARZYN – FILIA W MŁOCHOWIE

15.00 – 17.30 pokaz eksperymentów, który poprowadzi Dobromiła Lachendro-Fruga – trener kreatywności w międzynarodowym programie Destination Imagination. W trakcie warsztatów drużyny otrzymają do wykonania zadanie. Wynik pracy będzie zależał od pomysłów, wiedzy i współpracy całej rodziny. Zapisy w Oddziale dla Dzieci.

 

W trakcie całego spotkania można obejrzeć wystawę o Stanisławie Lemie, spróbować swoich sił w tworzeniu plakatu oraz wybrać coś dla siebie z książek z bookcrossingu.

Dla wszystkich uczestników przygotowano filmowy prezent – kod do domowej projekcji filmu “Operacja Człowiek w Czerni”.

 

PIASTÓW – Biblioteka Główna

16.30 – 18.30 wymianka książkowa razem z „Półki do Spółki”.

19.00 - film „Operacja: Człowiek w czerni”. Ci, którzy nie będą mogli przyjść, mają również szansę obejrzenia tego filmu w zaciszu swojego domu. Od 9 do 12 października biblioteka będzie mailowo wydawać linki wraz z hasłem do tego filmu.

Do tego każdy będzie miał szansę zagrania w grę czytelniczą pt. „Czytanie wzmacnia”. Jest to rozgrywka, która zaangażuje całą rodzinę i sprawi, że będą musieli ruszyć się sprzed komputerów. Link do gry pojawi się na facebooku biblioteki podczas Nocy Bibliotek o 16:00.

Polub nas na Facebook