Czy sztuczna inteligencja wpłynie na kształt rynku pracy? Sprawdźmy, czy AI jest zagrożeniem i z jakimi zmianami się wiąże.

Sztuczna inteligencja i jej wpływ na rynek pracy

W minionym 2023 roku coraz więcej słyszało się o sztucznej inteligencji, a pracownicy wielu branż zetknęli się z nią osobiście. Niektórzy poczuli z jej strony zagrożenie, strach przed tym, że ich obowiązki zostaną przejęte przez automaty i maszyny. Tutaj na szczególną uwagę zasługuje sztuczna inteligencja generatywna, która pozwala w błyskawicznym tempie tworzyć nowe grafiki, obrazy, przerabiać zdjęcia, pisać podstawowe teksty, kreować krótkie filmy wideo. Dla jednych to brzmi jak fantastyczne udogodnienie, dla innych jak konieczność przebranżowienia się.

Wśród tzw. zawodów zagrożonych działaniem sztucznej inteligencji wymienia się również takie jak: kasjerzy, pracownicy obsługi klienta, analizy danych, doradcy inwestycyjni, księgowi, magazynierzy i wielu innych.

Prawda jednak nie jest taka straszna, jak mogłoby się to wydawać. Pracownicy powinni nastawić się na większą elastyczność i konieczność zaadaptowania się do nowych warunków. Wzrasta bowiem zapotrzebowanie na osoby odpowiedzialne za obsługę AI, umiejące wydawać jej odpowiednie polecenia i współpracować z nią. Praca z AI będzie czymś nowym, ale zdecydowanie nie warto się przed tym wzbraniać. Musimy zaakceptować postępującą naprzód rzeczywistość i dostosować się do jej wymagań.

Czy powinniśmy się bać zmian na rynku pracy spowodowanych przez AI?

Wokół sztucznej inteligencji narosło wiele mitów. Przede wszystkim, pamiętajmy, że wymaga ona z reguły wsparcia ze strony człowieka. W wielu branżach pomaga osiągnąć lepsze wyniki w krótszym czasie, ale na chwilę obecną nie jest nieomylna i konieczny jest nadzór nad jej działaniami. Wymaga także dostarczania wysokiej jakości, maksymalnie aktualnych oraz urozmaiconych danych.

Na portalu GoWork obserwujemy liczne oferty pracy dla analityków IT, programistów, inżynierów, którzy świetnie radzą sobie z systemami informatycznymi i najbardziej zaawansowaną technologią. Trudno ukryć, że sztuczna inteligencja to przyszłość rynku pracy.

W chwili obecnej wykorzystywanie jej wywołuje jednak pewne kontrowersje etyczne, powoduje problemy z ustaleniem praw autorskich, a także budzi wątpliwości co do bezpieczeństwa danych w sieci.

Choć sztuczna inteligencja jest niewątpliwie ogromnym sukcesem technologicznym, nie można jej porównywać z ludzkim mózgiem, co sprawia, że nie zastąpi go całkowicie.

Aktualnie warto traktować pracę z AI jako ułatwienie, udogodnienie i usprawnienie procesów. W połączeniu z intensywną cyfryzacją, robotyką, automatyką, możemy się spodziewać zmian w branży TSL, produkcyjnej, marketingowej. Wpłynie to na zwiększenie miejsc pracy zdalnej i hybrydowej. Cenną cechą będzie umiejętność myślenia analitycznego oraz kreatywnego, znajomość technologii oraz gotowość do rozwoju. Zwiększy się zapotrzebowanie na szkoleniowców z zakresu obsługi nowych urządzeń, a także nadzorowania pracy AI. Pracodawcom będzie bowiem w dużej mierze zależało na tym, by zatrzymać dotychczasowych pracowników, lecz wykwalifikować ich adekwatnie do nowych potrzeb.

materiał zewnętrzny

Polub nas na Facebook