Czy wiesz, że dolegliwości ze strony układu nerwowego mogą objawiać się na różne sposoby? Ociężałość, ciągłe zmęczenie i problemy z koncentracją nie zawsze są spowodowane niedoborem snu. Na szczęście istnieje wiele sposobów na wzmocnienie układu nerwowego – poznaj dobre praktyki, które pozytywnie wpłyną na Twój organizm.

Z czego składa się dieta dla zdrowia mózgu?

Jedzenie, które spożywamy, stanowi podstawę prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego. Dieta składająca się z fast foodów i żywności wysoko przetworzonej bywa smaczna i wygodna, jednak nie wpływa na nas pozytywnie. Dania pełne cukrów prostych i nasyconych kwasów tłuszczowych lepiej zastąpić kwasami omega-3 DHA i EPA. Zdrowe związki znajdziemy między innymi w:

  • rybach,
  • owocach morza,
  • nasionach roślin strączkowych, 
  • zielonych warzywach,
  • orzechach.

Najlepiej wzbogacić swoją dietę o witaminę D, ponieważ trudno znaleźć ją w produktach spożywczych oraz żeń-szeń, który można przyjmować w postaci praktycznego suplementu.

Zadbaj o prawidłowy rytm dobowy

Odpowiednia dawka i wysoka jakość snu to klucz do zdrowia układu nerwowego. Warto zadbać o zdrowe nawyki, takie jak odkładanie smartfona na półkę przed położeniem się do łóżka i zrezygnowanie z pozostałych urządzeń emitujących niebieskie światło. Dzięki pozbyciu się rozpraszaczy zasypanie będzie łatwiejsze. Odpowiednia długość dnu jest niezbędna do regeneracji komórek nerwowych oraz zachodzenia procesów metabolicznych. Wyspany człowiek ma więcej energii, a stężenie melaniny w jego organizmie znajduje się na odpowiednim poziomie. Niedobór tego hormonu zakłóca koncentrację i osłabia pamięć. Osoby mające problem z regeneracją po ciężkim dniu, często sięgają po kozłek lekarski lub cytrynian magnezu – te składniki wspomagają proces odzyskiwania sił. Suplementy diety poprawiające funkcjonowanie układu nerwowego można znaleźć na stronie https://mybionic.pl/.

Jak walczyć ze zmęczeniem i brakiem koncentracji?

Układ nerwowy potrzebuje aktywności fizycznej. Oznacza to, że codzienne spacery, jogging lub wizyty na siłowni mogą poprawić nasze samopoczucie. Wysiłek zwiększa wytwarzanie endorfin, które dodają sił witalnych i wprawiają w dobry nastrój. Regularne treningi pobudzają mózg poprzez motywowanie organizmu do produkcji nowych komórek nerwowych. W walce o dobre samopoczucie pomogą także adaptogeny, czyli zioła wykazujące właściwości antyoksydacyjne. Do tej grupy zalicza się na przykład ashwagandhę, brahmi, ginko biloba, gotu kola, czy macę.

Zrelaksuj się i zapomnij o problemach

Stresująca praca i nadmiar obowiązków potrafią wyprowadzić z równowagi nawet bardzo spokojnych ludzi. Złość i ciągły niepokój mają destrukcyjny wpływ na nasz układ nerwowy. Przewlekły stres przyczynia się do powstawania stanów zapalnych w organizmie oraz zaburzeń hormonalnych. Czy można zapobiegać negatywnym konsekwencjom takiego stylu życia? Tak, pod warunkiem, że znajdziemy chwilę tylko dla siebie. Warto wypracować swój własny sposób na odcięcie się od stresu – może to być medytacja, poświęcanie się swojej pasji, czy spacer po lesie. Moment na wyciszenie i odnalezienie równowagi skutecznie ukoi nerwy i sprawi, że nasz mózg będzie działał szybciej i sprawniej.

materiał zewnętrzny

Polub nas na Facebook