Zadośćuczynienie jest szczególnym rodzajem świadczenia, które wypłacane jest w przypadku doznania szkód niemajątkowych. Również ma ono zastosowanie w przypadku śmierci bliskiej osoby, na przykład brata. W jakich sytuacjach może być ono wypłacone?

 

Czy zadośćuczynienie za śmierć brata jest możliwe do uzyskania?

Tak, zadośćuczynienie za śmierć brata jest rodzajem świadczenia, które wypłacane jest w przypadku doznania uczucia krzywdy spowodowanego przez śmierć brata. Ma ono na celu rekompensatę tego uczucia związanego ze śmiercią rodzeństwa.

Warto przy tym podkreślić, że zadośćuczynienie za śmierć brata może być wypłacone zarówno w przypadku brata rodzonego, jak i brata przyrodniego.

 

Kiedy wypłacane jest zadośćuczynienie za śmierć brata?

Aby otrzymać zadośćuczynienie za śmierć brata, konieczne jest spełnienie określonych warunków.

Takie świadczenia wypłacane są wtedy, gdy do śmierci osoby doszło na skutek działań osoby trzeciej, a działania te były zawinione. Jednocześnie osoba, która poniosła śmierć, nie mogła się do niej przyczynić swoimi działaniami, przy czym nie dotyczy to dzieci poniżej 13. roku życia.

Przykładowo zadośćuczynienie za śmierć brata - https://apo24.pl/zadoscuczynienie-za-smierc-osoby-bliskiej/ może być wypłacone w poniższych sytuacjach:

  • wypadek drogowy
  • błąd lekarski w trakcie operacji
  • błędy okołoporodowe
  • wypadek w pracy

Warto także podkreślić, że istnieją ramy czasowe, które pozwalają na ubieganie się o odszkodowanie. Można otrzymać je w okresie do 20 lat, licząc od momentu śmierci bliskiej osoby.

 

Jakie zadośćuczynienie można uzyskać?

Trudno jednoznacznie określić, ile będzie wynosiło zadośćuczynienie za śmierć brata, ponieważ na jego ostateczną kwotę składa się wiele czynników.

Przykładowo zadośćuczynienie za śmierć brata warunkowane będzie pod kątem wysokości przez zakres pogorszenia sytuacji życiowej po śmierci brata, wysokość kosztów leczenia, pochówku, doznane krzywdy.

Zazwyczaj wysokość wynosi od kilku tysięcy złotych do kilkudziesięciu tysięcy złotych, ale warto też wskazać, że zadośćuczynienie za śmierć brata może być wypłacane w formie renty.

 

Czy uzyskanie zadośćuczynienia po śmierci brata jest trudne?

Niestety, w wielu przypadkach zadośćuczynienie za śmierć brata jest trudno uzyskać, ponieważ ubezpieczyciele nie są chętni do jego wypłacania, a także zaniżają jego wysokość.

Właśnie dlatego wiele osób, które chcą otrzymać świadczenie w wysokości odpowiadającej doznanym krzywdom, decyduje się na skorzystanie z pomocy firm odszkodowawczych. Takie firmy prowadzą usługi w zakresie pomocy w uzyskaniu odszkodowań i zadośćuczynień, dlatego mogą kompleksowo wyręczyć swoich klientów we wszystkich formalnościach.

materiał zewnętrzny

Polub nas na Facebook